Nasza Loteria

Waleria Halina Bielińska - bohaterka i patriotka. Wystawa w Tczewie

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Fabryka Sztuk w Tczewie przygotowała wystawę poświęconą Walerii Halinie Bielińskiej. To bohaterka, która w czasie wojny pomagała partyzantom.
Fabryka Sztuk w Tczewie przygotowała wystawę poświęconą Walerii Halinie Bielińskiej. To bohaterka, która w czasie wojny pomagała partyzantom. Fabryka Sztuk w Tczewie
Fabryka Sztuk w Tczewie przygotowała wystawę poświęconą Walerii Halinie Bielińskiej. To bohaterka, która w czasie wojny pomagała partyzantom. Wystawę na placu przy ulicy Pomorskiej, pomiędzy galerią handlową a dworcem w Tczewie, można oglądać do końca sierpnia 2023 roku.

Waleria Bielińska pomagała partyzantom, zdobyła tajne plany

- Przechodząc ulicą Mickiewicza możemy dostrzec na jednej z kamienic, dokładniej pod numerem 15, figurę lwa w złotym kolorze. To piękny detal, który pozostał po czasach minionych, gdy w tym budynku mieściła się „Apteka pod złotym lwem”. Pracowała w niej Waleria Bielińska, rodowita tczewianka, która w czasie drugiej wojny światowej zdobywała nielegalnie leki dla partyzantów, ryzykując własnym życiem - to opis będący wstępem do wystawy.

Wystawowe tablice przedstawiają życiorys Walerii Haliny Bielińskiej oraz pokazują kontekst historyczny: lata międzywojenne i okres okupacji niemieckiej, w jakich przyszło Walerii Bielińskiej egzystować.

Waleria Bielińska - zwykłe i niezwykłe życie

– Jej życiorys dobrze oddaje tytuł wystawy („Waleria Halina Bielińska – zwykłe/niezwykłe życie” - dop. redakcji) – z jednej strony przeżycia Bielińskiej były podobne do wielu ludzi z rocznika 20., z drugiej – dla nas są niezwykłe czy wręcz sensacyjne. Młoda dziewczyna, która w chwili wybuchu II wojny światowej i początku okupacji niemieckiej ma 18 lat, angażuje się w konspirację. Pracując w tczewskiej aptece „Pod złotym lwem” nielegalnie zdobywa leki dla grup partyzanckich, także plany niemieckich instalacji wojskowych w Gdyni, a po aresztowaniu doświadcza koszmaru niemieckiego obozu koncentracyjnego. W pewnym sensie dopełnieniem niezwykłego życiorysu są jej losy powojenne. Po uratowaniu się z obozowego piekła wstępuje do zakonu urszulanek. Już będąc w służbie zakonnej, otrzymuje awans na stopień podporucznika Wojska Polskiego – opowiada Radosław Wiecki, autor wystawy.

Waleria Halina Bielińska zmarła w 2002 roku.

Wystawę przygotowali pracownicy Fabryki Sztuk: Aleksandra Ujazdowska (opracowanie graficzne) i Radosław Wiecki (koncepcja, tekst).

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto