Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Waleria Halina Bielińska - bohaterka i patriotka. Wystawa w Tczewie

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Fabryka Sztuk w Tczewie przygotowała wystawę poświęconą Walerii Halinie Bielińskiej. To bohaterka, która w czasie wojny pomagała partyzantom.
Fabryka Sztuk w Tczewie przygotowała wystawę poświęconą Walerii Halinie Bielińskiej. To bohaterka, która w czasie wojny pomagała partyzantom. Fabryka Sztuk w Tczewie
Fabryka Sztuk w Tczewie przygotowała wystawę poświęconą Walerii Halinie Bielińskiej. To bohaterka, która w czasie wojny pomagała partyzantom. Wystawę na placu przy ulicy Pomorskiej, pomiędzy galerią handlową a dworcem w Tczewie, można oglądać do końca sierpnia 2023 roku.

Waleria Bielińska pomagała partyzantom, zdobyła tajne plany

- Przechodząc ulicą Mickiewicza możemy dostrzec na jednej z kamienic, dokładniej pod numerem 15, figurę lwa w złotym kolorze. To piękny detal, który pozostał po czasach minionych, gdy w tym budynku mieściła się „Apteka pod złotym lwem”. Pracowała w niej Waleria Bielińska, rodowita tczewianka, która w czasie drugiej wojny światowej zdobywała nielegalnie leki dla partyzantów, ryzykując własnym życiem - to opis będący wstępem do wystawy.

Wystawowe tablice przedstawiają życiorys Walerii Haliny Bielińskiej oraz pokazują kontekst historyczny: lata międzywojenne i okres okupacji niemieckiej, w jakich przyszło Walerii Bielińskiej egzystować.

Waleria Bielińska - zwykłe i niezwykłe życie

– Jej życiorys dobrze oddaje tytuł wystawy („Waleria Halina Bielińska – zwykłe/niezwykłe życie” - dop. redakcji) – z jednej strony przeżycia Bielińskiej były podobne do wielu ludzi z rocznika 20., z drugiej – dla nas są niezwykłe czy wręcz sensacyjne. Młoda dziewczyna, która w chwili wybuchu II wojny światowej i początku okupacji niemieckiej ma 18 lat, angażuje się w konspirację. Pracując w tczewskiej aptece „Pod złotym lwem” nielegalnie zdobywa leki dla grup partyzanckich, także plany niemieckich instalacji wojskowych w Gdyni, a po aresztowaniu doświadcza koszmaru niemieckiego obozu koncentracyjnego. W pewnym sensie dopełnieniem niezwykłego życiorysu są jej losy powojenne. Po uratowaniu się z obozowego piekła wstępuje do zakonu urszulanek. Już będąc w służbie zakonnej, otrzymuje awans na stopień podporucznika Wojska Polskiego – opowiada Radosław Wiecki, autor wystawy.

Waleria Halina Bielińska zmarła w 2002 roku.

Wystawę przygotowali pracownicy Fabryki Sztuk: Aleksandra Ujazdowska (opracowanie graficzne) i Radosław Wiecki (koncepcja, tekst).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto