Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Żyj tak, aby drugiemu z Tobą było lepiej” - 15 lat Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku świętował swoje 15. urodziny. Kiedy zaczynał swoją działalność liczył zaledwie 27 słuchaczy. Obecnie to liczna, ponad 300-osobowa, "rodzina". Wspólnie uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach, działaniach prozdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych. Podczas uroczystości było mnóstwo życzeń, gratulacji dla "niepełnoletnich" słuchaczy. Uhonorowany został również Ludwik Kiedrowski, jako laureat konkursu "Pomorskie dla Seniora", w kategorii Zwyczajny - Niezwyczajny.

Przybliżmy historię tczewskiego uniwersytetu. A trzeba przyznać, że jest czym się chwalić. Dokonania w ciągu tych minionych 15 latach zgromadzonym w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie widzom przypomniała Maria Banna, prezes TUTW.

Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest Stowarzyszeniem Organizacji Pozarządowej, działającym od 15 lat na rzecz seniorów Tczewa i powiatu tczewskiego. Został on zarejestrowany w 2006 roku. Co ważne, przez te lata praca członków Zarządu opiera się wyłącznie na pracy wolontariackiej.
Uniwersytet prowadzi również działalność charytatywną na rzecz pacjentów Tczewskich Szpitali.

Do głównych działań statutowych TUTW należy organizacja cyklu wykładów z różnych dziedzin wiedzy, między innymi medycyny, prawa, historii, filozofii, etyki, architektury, psychologii, działalności organów samorządowych, sztuki, kultury, rehabilitacji zdrowotnej, komunikacji międzykulturowej i osobowej. I to wszystko na przestrzeni minionych lat realizowano z ogromnym zapałem.

W 2019/2020 roku przeprowadzono 12 wykładów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oczywiście i w tej materii swoje piętno odcisnął koronawirus. Udział w zajęciach gimnastycznych przełożono w czasie. Obecnie zajęcia te zostały połączone z Nordic Walking i odbywają się na otwartej przestrzeni / Kanonka/ należącej do współorganizatora zajęć Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji, oraz w terenie/ park, bulwar nadwiślański…/
Aquabike – ćwiczenia w basenie przy użyciu specjalistycznych rowerków odbywają się z zachowaniem bezpiecznej odległości i pomniejszonej liczby uczestników.
Warsztaty rękodzieła artystycznego odbywają się przy udziale 4 osób.

- Obecnie TUTW skupia łącznie 307 słuchaczy, w tym 50 mężczyzn - mówi pani prezes. - W roku akademickim 2019/2020 opracowaliśmy i zrealizowaliśmy następujące projekty: Kontynuacja AQabike, Gimnastyka usprawniająca. Warsztaty rękodzieła artystycznego, Warsztaty teatralne, a w nich, „Akademia Teatralna Trzeciego Wieku - senior studentem, aktorem i edukatorem”. Premiera spektaklu przewidziana jest na grudzień tego roku. Od marca zajęcia odbywały się cyklicznie online poprzez platformę Teams, obecnie zajęcia odbywają się na większej Sali z zachowaniem wszystkich rygorów dla bezpieczeństwa uczestników.

Zajęcia objęte programem projektu „Szansa na przyszłość” autorstwa Diecezji Pelplińskiej i Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie realizowane są przy mniejszej ilości uczestników z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa związanego z koronawirusem COVID19

Niestety, do odwołania wstrzymane zostały wykłady, ale o ponownych terminach powiadomimy słuchaczy drogą sms i email - podkreśla Maria Banna.

Z rąk Prezydenta Miasta Mirosława Pobłockiego i Starosty Powiatu Tczewskiego Mirosława Augustyna, 20-osobowa grupa długoletnich słuchaczy otrzymała pamiątkowe statuetki, dyplomy i prezenty wykonane przez uczestników warsztatów rękodzieła artystycznego przy TUTW.

To prezydent i starosta przyjęli ślubowanie i wręczyli indeksy nowo przyjętym studentom. Podczas uroczystości przewodniczącej Zarządu TUTW Marii Banna, zostały wręczone przez włodarzy Tczewa oraz Powiatu Tczewskiego prezenty, gratulacje i podziękowania za 15-letnią działalność i pracę społeczną oraz szerzenie kultury na rzecz rozwoju i wspólnego dobra, jakim jest Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Uroczystości rocznicowe związane były również z możliwością obejrzenia wyrobów rękodzielniczych studentek pod kierownictwem Marii Baltrukas oraz malarstwa Doroty Willer, której wernisaże oglądało liczne grono osób w wielu miastach Polski, Niemiec i Austrii.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert zespołu wokalno – muzycznego Quis ut Deo.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto