MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa Biblioteka w Tczewie: przeczytaj „książkę” i poszerz horyzonty

Przemysław Zieliński
ANDRZEJ LIS-RADOMSKI
Walka z dyskryminacją jest jednym z celów akcji „Żywa Biblioteka”. W sobotę, 10 września, w Tczewie odbędzie się jej druga edycja.

Każdy, kto przyjdzie do Żywej Biblioteki, będzie mieć możliwość porozmawiania z dowolnie wybraną „książką” przez 30 minut. W katalogu znajdziemy ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są pewne stereotypy, które są nieakceptowane lub wykluczane ze społeczeństwa. W tym roku będą to: weganin, anarchista/antyfaszysta, abstynent z wyboru, wegetarianka, Rosjanka, zielonoświątkowcy, pastafarianin oraz samotna matka.

- Uważamy, że najskuteczniejszą formą poznania inności jest bezpośrednie spotkanie z nią i dlatego organizujemy otwartą dla wszystkich Żywą Bibliotekę, gdzie reprezentantów grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji, można zaprosić do rozmowy i zweryfikować swoje poglądy - tłumaczy Aleksandra Kęprowska, przedstawicielka organizatorów. - Staramy się, aby lista „książek” odpowiadała na aktualne potrzeby i opierała się na lokalnym kontekście. Najpierw uważnie analizujemy pomysły na tytuły, potem staramy się ułożyć katalog tak, aby był reprezentatywny i zrównoważony.

Czytelnicy, którzy przyjdą do Żywej Biblioteki, mogą liczyć na wsparcie bibliotekarek, które pomogą im w wyborze odpowiedniego tytułu i wyjaśnią zasady akcji, która odbędzie się już jutro w Warsztatowej Cafe (ul. Warsztatowa 2), w godz. 12.00-18.00.

Dodajmy, że autorami pomysłu byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji „Stop Przemocy” z Danii, którzy w 2000 r. po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie.

- Ta idea opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane - dodaje Aleksandra Kęprowska. - Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania.

Tczewska Żywa Biblioteka odbędzie się w ramach projektu „Rozwój żywych bibliotek w Polsce - przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie”, współfinansowanego ze środków EOG z Programu Obywatele dla Demokracji. Wydarzenie odbywa się pod patronatem „Dziennika Bałtyckiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto