Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują – nie przechodź przez tory w miejscu niedozwolonym!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
11 kwietnia odbył się briefing prasowy na przejeździe kolejowo-drogowym na ulicy Jagiellońskiej w Tczewie. Tematem spotkania było bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

- Polskie linie kolejowe wdrażają działania mające na celu usuwanie tzw. dzikich przejść. Montowane są tablice ostrzegawcze, a także straż ochrony kolei częściej patroluje takie miejsca. Przechodząc przez tory, należy zachować czujność, nie czytajmy, nie słuchajmy muzyki, nie przeglądajmy telefonu w takich miejscach, ponieważ są to miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność. Tory to nie są miejsce do zabawy. W ciągu roku do tragicznych wydarzeń dochodzi od około 150 do 200 razy w skali krajumówił Przemysław Zieliński rzecznik PLK.

Bezpieczny przejazd — Idea kampanii społecznej
Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych stanowią mniej niż jeden procent wszystkich wypadków komunikacyjnych. To nie zwalnia nas ze starań ograniczenia ich do zera. Za każdym z nich stoi ludzka tragedia. Dla nas stłuczka, kolizja czy potrącenie to nie jest kolejna cyfra do statystyk tylko człowiek, którego spotkało nieszczęście. Każde tego typu zdarzenie przynosi straty materialne i zaangażowanie służb ratunkowych.

- Droga hamowania pociągu szczególnie towarowego to długość okołu trzynastu boisk piłkarskich. Apelujemy o rozsądek, apelujemy o to, aby nasze zachowania nie były podyktowane pośpiechem. Dbajmy o siebie, apelujmy do swoich bliskich, do znajomych, dawajmy dobry przykładapelował Bartłomiej Drobotowicz zastępca komendanta regionu straży ochrony kolei.

Co roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do ok. 200 wypadków i kolizji. W wyniku tego traci życie nawet kilkadziesiąt osób. 99 procent z tych zdarzeń wynika z brawury i nieprzestrzegania przepisów przez kierowców. Z tego powodu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą kampanię społeczną "Bezpieczny Przejazd", mającą na celu zwiększenie świadomości u kierowców. Jednym z projektów w ramach kampanii "Bezpieczny Przejazd" jest Żółta Naklejka PLK.

Od 1 czerwca 2018 do 28 lutego 2022 r. operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 18 813 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych (od początku 2022 r.: 1230 zgłoszeń). W 546 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc (od początku 2022 r.: 28 przypadków). Przy 1260 zgłoszeniach ograniczono prędkość jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających z przejazdów (od początku 2022 r.: 65 przypadków).

Jak to działa?
-Samochód zostaje unieruchomiony na przejeździe.
-Kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, znajdujący się na Żółtej Naklejce.
-Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
-Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
-Zostaje wstrzymany ruch / wprowadzone ograniczenie prędkości pociągów w obrębie właściwego przejazdu, dzięki informacjom podanym na Żółtej Naklejce.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto