Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bandera nad os. Garnuszewskiego w Tczewie. Uczczono 94. rocznicę powstania Szkoły Morskiej

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Polska bandera zawisła na pomniku - maszcie przy al. Zwycięstwa w Tczewie. Powodem uroczystości, zorganizowanej przez sympatyków Wirtualnego Muzeum Miasta Dawny Tczew, była 94. rocznica powołania Szkoły Morskiej. Przypomniano też postać jej założyciela i dyrektora, kmdra Antoniego Garnuszewskiego.

Uroczystość odbyła się we wtorek, 17 czerwca, kiedy przed 94 laty, powołano w Tczewie do życia pierwszą uczelnię morską w odrodzonej Polsce. Jej pierwszym dyrektorem i organizatorem został kmdr Antoni Garnuszewski. Szkołę Morską w 1930 r. przeniesiono do Gdyni.

Sylwetkę Garnuszewskiego przypomniał Łukasz Brządkowski, koordynator Dawnego Tczewa. Antoni Garnuszewski urodził się 26 marca 1886 roku w Warszawie. Studiował nawigację i budowę okrętów na uczelniach Odessy, Sankt Petersburga i Kronsztadu. Podczas I wojny światowej pełnił służbę w fińskich portach jako nadzorca budowy okrętów wojennych. W listopadzie 1918 r., w niepodległej już Polsce, zostaje dyrektorem Polskiej Żeglugi na Wiśle. 20 marca 1920 roku został przeniesiony do marynarki wojennej. Otrzymał z rąk kontradmirała Kazimierza Porębskiego stopień komandora i polecenie zorganizowania pierwszej w Polsce państwowej Szkoły Morskiej. Na jej siedzibę wybrał Tczew, gdzie również wraz z rodziną zamieszkał przy ul. Sambora. W 1929 r. Garnuszewski na własną prośbę został zwolniony z funkcji dyrektora Szkoły Morskiej. Jesienią tego roku przeprowadził się do Gdyni, gdzie objął stanowisko Naczelnika Wydziału Administracji Morskiej i Marynarki Handlowej.

Po wybuchu II wojny światowej został wysiedlony z Gdyni do Generalnego Gubernatorstwa, gdzie pracował jako rachmistrz tartaku w Kluczkowie koło Puław, a później jako technik w fabryce Szpotańskiego w Warszawie. Jego żona Kazimiera padła ofiarą okupacji hitlerowskiej, została zamordowana pod Dreznem. Po 1945 r. był naczelnikiem Wydziału Żeglugi Głównego Urzędu Morskiego, a w latach 1947 – 1949 dyrektorem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Po przejściu w stan spoczynku powrócił do pracy w Urzędzie Morskim. W 1958 r. przeszedł na emeryturę, ale nadal prowadził zajęcia ze studentami Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Zmarł 17 sierpnia 1964 r. w Gdyni, a pochowany został na Powązkach w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto