Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chwalba Grzymisława dla regionalistów

(M.J.)
Ryszard Szwoch w trakcie odbierania nagrody od starosty starogardzkiego, Andrzeja Grzyba. Fot. Maciej Jędrzyński
Ryszard Szwoch w trakcie odbierania nagrody od starosty starogardzkiego, Andrzeja Grzyba. Fot. Maciej Jędrzyński
Po raz pierwszy w dziejach Kociewia brązowym medalem Chwalba Grzymisława nagrodzono zasłużonych dla regionu mieszkańców. Medal wręczono w Starogardzie i otrzymali go: prof.

Po raz pierwszy w dziejach Kociewia brązowym medalem Chwalba Grzymisława nagrodzono zasłużonych dla regionu mieszkańców. Medal wręczono w Starogardzie i otrzymali go: prof. Maria Pająkowska-Kensik ze Świecia, Jan Ejankowski z Tczewa i Ryszard Szwoch ze Starogardu.

Za zasługi dla regionu poza granicami kraju medal otrzymał prof. Paweł Wyczyński, mieszkający w Kanadzie autor publikacji dotyczących Kociewia. W jego imieniu nagrodę odebrała siostrzenica profesora, Grażyna Olszowy.
- Ta nagroda zobowiązuje nas, regionalistów, do jeszcze większego wysiłku na rzecz Kociewia - mówił wzruszony Ryszard Szwoch, redaktor naczelny magazynu "Zapiski Kociewskie". - Jest jeszcze wiele tematów i zdarzeń historycznych, które musimy zbadać, opisać i przekazać następnym pokoleniom.
Wzruszeni byli też prof. Maria Pająkowska- Kensik, znana np. jako autorka ?Małego słownika kociewskiego? oraz Jan Ejankowski, który jest m.in. organizatorem odbywających się co roku w Piasecznie przeglądów kociewskich zespołów folklorystycznych.
- Taka nagroda znaczy więcej niż filmowy Oskar - stwierdziła prof. Maria Pająkowska-Kensik.
Pomysł nagradzania Kociewiaków takim medalem powstał jeszcze przed I Kongresem Kociewskim w 1995 r. Ideę udało się zrealizować po 7 latach.
- Medal ten ma za zadanie jednoczyć cały region, jego ziemie i mieszkańców - wyjaśnia Andrzej Grzyb, prezes Federacji Stowarzyszeń i Związków "Kociewska Więźba" i starosta starogardzki.
Podczas uroczystości promowano jeszcze ciepłą "Księgę Pamiątkową II Kongresu Kociewskiego". Na 352 stronach księgi można przeczytać nie tylko o wielkim zjeździe Kociewiaków, w dniach 24-26 listopada 2000 r. Jest to też znakomite źródło informacji o wszystkich trzech powiatach kociewskich. Wydana w nakładzie 2 tys. egz. książka trafi m.in. do bibliotek i szkół.
W uroczystości wzięło udział wielu samorządowców i ludzi świata kultury, głównie z Kociewia.

Dziesięciu zasłużonych

Do Chwalby Grzymisława nominowanych było 9 regionalistów z powiatu starogardzkiego: Ryszard Szwoch, Antoni Górski i Bernard Janowicz z powiatu starogardzkiego; prof. Maria Pająkowska-Kensik, Stanisława Kuffel i Gertruda Woźnicka z powiatu świeckiego; Jan Ejankowski, Emilia Rulińska i Roman Landowski z powiatu tczewskiego. Mieszkający w Kanadzie prof. Paweł Wyczyński był jedynym kandydatem do otrzymania nagrody spośród osób sławiących region poza Ojczyzną.
O tym, kto otrzymał nagrodę zadecydowała kapituła, w której składzie znaleźli się m.in. przedstawiciele władz powiatu starogardzkiego i tczewskiego oraz miasta Świecie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto