Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jaki los czeka zabytkową kamienicę "U Wyczóła" w Gniewie? Jej początki to XV wiek

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Gminna spółka Inwest-Kom w Gniewie chce sprzedać darowaną jej kilka lat temu zabytkową kamienicę, bo potrzebne są jej pieniądze, aby utrzymać płynność finansową. Radni mają wątpliwości co do sprzedaży obiektu, w którym mieszkał i tworzył Leon Wyczółkowski.
Gminna spółka Inwest-Kom w Gniewie chce sprzedać darowaną jej kilka lat temu zabytkową kamienicę, bo potrzebne są jej pieniądze, aby utrzymać płynność finansową. Radni mają wątpliwości co do sprzedaży obiektu, w którym mieszkał i tworzył Leon Wyczółkowski. Andrzej Gurba
Gminna spółka Inwest-Kom w Gniewie chce sprzedać darowaną jej kilka lat temu zabytkową kamienicę, bo potrzebne są jej pieniądze, aby utrzymać płynność finansową. Radni mają wątpliwości co do sprzedaży obiektu, w którym mieszkał i tworzył Leon Wyczółkowski. Za zbyciem kamienicy jest Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewa. Na sesji (31.01.2024 r.) rozmawiano o sytuacji spółki i sprzedaży zabytkowego obiektu.

Kamienicę "U Wyczóła" wystawiono do sprzedaży za 1,1 mln zł

Kamienicę przy obecnym Placu Grunwaldzkim 14 (rynek) w Gniewie zbudowano w XV wieku. Budynek przebudowano w XVIII i XIX wieku. Ma status zabytku. Od 2018 roku jej właścicielem jest gminna spółka Inwest-Kom. W grudniu 2023 roku spółka chciała sprzedać kamienicę za 1,1 mln zł netto. Zgłosiła się oferentka z Warszawy, która wpłaciła wadium, ale ostatecznie nie wzięła udziału w przetargu. Krzysztof Lisiecki, prezes spółki Inwest-Kom zdradza, że jakie plany miała niedoszła inwestorka.

- Sprzedaż kamienicy ma poprawić przepływ finansów spółki. Musimy mieć bufor i zapas gotówki w kasie, żeby cokolwiek zrobić (bieżące płatności, wynagrodzenia, itd. - dop. redakcji). Nie ma niebezpieczeństwa z tą kamienicą. Pani z Warszawy chciała kamienicę odnowić, zrobić kawiarenkę. Zna historię tej kamienicy. Jej zagospodarowanie będzie dla dobra miasta. Jest ona pod opieką konserwatora. Nikt tej kamienicy nie zamknie, nikt nie weźmie jej ze sobą - mówił na sesji Krzysztof Lisiecki, prezes spółki Inwest-Kom. Dodał, że poza uzyskaniem płynności finansowej, dzięki sprzedaży kamienicy, spółka chce też odzyskać 300 tys. zł., które wcześniej wydała na remont budynku.

W zabytkowej kamienicy w Gniewie miał być m.in. hostel

Przypomnijmy, że gdy radni w 2018 roku oddawali kamienicę nowej gminnej spółce, zapowiadano uruchomienie w niej m.in. bistra, hostelu oraz punktu informacji turystycznej i historycznej. Z tych planów nic nie wyszło.

Obecnie na parterze kamienicy działa kebab (dzierżawa pomieszczeń). Na kolejnych kondygnacjach są puste i zdewastowane mieszkania. Są także widoczne pęknięcia zewnętrznych ścian budynku.

Spółka Inwest-Kom zajmuje się m.in. usługami komunalnymi, gminną siecią wodno-kanalizacyjną, zarządzaniem nieruchomościami, budową mieszkań, przewozami autokarowymi.

Jej prezes przedstawił na sesji wynik bilansowy spółki za pierwsze trzy kwartały 2023 r. Wynika z niego, że Inwest-Kom ma na plusie około 1,2 mln zł. Jednak taki wynik to zasługa przede wszystkim sprzedaży nieruchomości (starej siedziby). Bez tych transakcji bilans spółki oscylowałby wokół zera, a być może nawet byłaby strata bilansowa. Spółka spłacała i spłaca stare zobowiązania, musi także dopłacać do wody i kanalizacji. Poza tym, wzrosły koszty działalności np. opłaty za energię, odsetki bankowe. Są także konieczne inwestycje w gospodarkę wodną-ściekową, która przez lata była zaniedbana. Inwest-Kom, poza sprzedażą nieruchomości, może zarobić m.in. na budowie mieszkań. To działalność komercyjna spółki.

Co dalej ze starą kamienicą w Gniewie ?

Co dalej z kamienicą? Prezes Krzysztof Lisiecki mówi, że na razie nie będzie drugiego przetargu na prośbę burmistrza Gniewa (de facto decyzja wymuszona przez radnych - dop. redakcji)

Na sesji nie podjęto żadnej decyzji w sprawie kamienicy.

- Czekam na pomysły radnych w sprawie kamienicy. I wskazanie źródła finansowania. Remont kamienicy to na pewno nie jest wydatek 500 złotych - mówi Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewa.

Kamienicę wybudowano w 1500 roku. Obecnie znajduje się w nim 11 pokojów (5 mieszkań) oraz lokal użytkowy. Przy cenie wywoławczej 1,1 mln zł, cena za metr kwadratowy wynosi prawie 3 428 zł. W kamienicy są trzy piętra. Powierzchnia użytkowa wynosi 320 metrów kwadratowych. Ponadto jest poddasze nieużytkowe - strych. Powierzchnia działki to 245 metrów kwadratowych.

Czytaj także:
Średniowieczne mury obronne w Gniewie są w fatalnym stanie

Na froncie kamienicy zamieszczono informację o jej związkach z malarzem Leonem Wyczółkowskim. Wybity arysta okresu Młodej Polski zamieszkał w niej w 1928 roku. Gościny udzielił mu miejscowy aptekarz Emil Ponczk, właściciel budynku. Leon Wyczółkowski wykonał w tym czasie co najmniej dwie grafiki przedstawiające rynek w Gniewie. Jedna z nich jest własnością miejscowego ratusza. Z biegiem lat kamienica zyskała nazwę "U Wyczóła".

Gminna spółka Inwest-Kom w Gniewie chce sprzedać darowaną jej kilka lat temu zabytkową kamienicę, bo potrzebne są jej pieniądze, aby utrzymać płynność finansową. Radni mają wątpliwości co do sprzedaży obiektu, w którym mieszkał i tworzył Leon Wyczółkowski.

Jaki los czeka zabytkową kamienicę "U Wyczóła" w Gniewie? Je...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto