Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap rewitalizacji Starego Miasta i Zatorza w Tczewie. Są pierwsze propozycje

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
W Tczewie rozpoczęły się konsultacje dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji. Władze miasta oraz komitet rewitalizacji czekają na nowe zgłoszenia od mieszkańców. Swoje propozycje zgłosili już przedsiębiorcy.

Gminny Program Rewitalizacji został uchwalony przez tczewskich radnych w 2016 roku. Objął Zatorze oraz Stare Miasto. To łącznie 140 hektarów obszaru. Do kwietnia 2023 roku realizowano zapisane w nim przedsięwzięcia poprzez projekt rewitalizacji. Z zaplanowanych 27 przedsięwzięć wykonano 16 wydając około 40 mln zł, w tym 17 mln zł pochodziło z unijnej dotacji dedykowanej zadaniem rewitalizacyjnym.

Przebudowano kilka ulic (np. Podgórną czy Krętą), infrastrukturę. Odnowiono obiekty publiczne jak np. biblioteki, w tym główną książnicę przy ul. Dąbrowskiego. Na Zatorzu w zrujnowanym wcześniej obiekcie powstał klub rodzinny. Część wspólnot mieszkaniowych wyremontowała swoje elewacje, klatki schodowe, zagospodarowano podwórka. Swoje działania w ramach programu/projektu rewitalizacji prowadził Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie. Chodziło m.in. o pobudzenie aktywności mieszkańców, ale też wyciąganie ich z sytuacji kryzysowych.

Gminny Program Rewitalizacji pozostaje w mocy do 2030 roku. Konieczna jest jednak jego aktualizacja.

- Część obecnych zadań zostanie po aktualizacji, jak np. rewitalizacja parku miejskiego. Generalnie chodzi nam o nowe pomysły mieszkańców. Mamy swoją wizję, ale chcemy poznać propozycje mieszkańców dotyczących tak zadań inwestycyjnych, jak i społeczno-kulturalnych, a najlepiej powiązanych ze sobą w tych dwóch zakresach - mówi Magdalena Tkaczyk, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Tczewie.

.

Zobacz także

Dotacje na nowe zadania rewitalizacyjne pochodzić będą z Funduszy Europejskich dla Pomorza. Ich podziałem zajmować będzie się Urząd Marszałkowski w Gdańsku. Małgorzata Tkaczyk stwierdza, że nie będą one już tak duże, jak poprzednio. Stąd miasto Tczew chce skupić się na mniejszych zadaniach, ale istotnych dla mieszkańców. To np. przedsięwzięcia dotyczące zwiększenia oaz zieleni w mieście, czy zagospodarowanie dawnej wieży ciśnień.

Odbyło się już pierwsze z czterech zaplanowanych spotkań rewitalizacyjnych. Swoje propozycje zgłosili przedsiębiorcy. Pierwsza propozycja to zakup i instalacja małej przenośnej sceny, stylizowanych kramów i siedzisk na Placu Hallera na potrzeby letnich działań kulturalnych. Kolejne to: tworzenie nowych miejsc z zielenią na Starym Mieście, rewitalizacja i zagospodarowanie łącznika na ul. Kopernika, stworzenie małego muzeum kolejnictwa, utworzenie punktu widokowego na wieży ciśnień. Poza tym: organizacja zielonych targów i targów rękodzieła (raz w miesiącu) oraz uruchomienie systemu małych grantów dla wspólnot mieszkańców i grup sąsiedzkich na działania podwórkowe.

Przeczytaj także:

23 listopada 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie przy ul. Dąbrowskiego 6 odbędzie się otwarte spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców, zarządców wspólnot mieszkaniowych oraz stowarzyszeń. Początek o godz. 17.

27 listopada w Klubie Rodzinnym Zatorze przy ul. Elżbiety 19B zaplanowano otwarte spotkania dla mieszkańców Zatorza. Początek o godz. 16.

30 listopada w godz. 14-16 w Urzędzie Miejskim w Tczewie (sala nr 20, Pl. Piłsudskiego 1) odbędzie się otwarte spotkanie konsultacyjne dla wszystkich zainteresowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto