18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie zainaugurowało obchody swego 85-lecia. ZOBACZ ZDJĘCIA

Sebastian Dadaczyński
W czwartek wieczorem Muzeum Diecezjalne w Pelplinie im. biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego rozpoczęło obchody jubileuszu 85-lecia swego istnienia. W uroczystości uczestniczyło wielu gości. Wśród nich biskup pomocniczy senior w Pelplinie Piotr Krupa, burmistrz tego miasta Andrzej Stanuch i przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła.

- Bardzo się cieszę, że tak wielu z was zechciało być dzisiaj z nami. W najbliższych miesiącach wystawy, koncerty oraz inne przedsięwzięcia, będą wpisywały się w nasze święto - mówił do gości ks. Wincenty Pytlik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie.

Podczas uroczystości Muzeum Diecezjalnemu w Pelplinie został nadany tytuł: Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin.

Placówka posiada wiele cennych zbiorów, w tym słynną Biblię Gutenberga, pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku (przy użyciu czcionki ruchomej).

Zobacz cenne eksponaty muzeum i filmiki

- Muzeum Diecezjalne w Pelplinie jest jedną z kluczowych instytucji kultury dla Pomorza, a szczególnie dla Kociewia i Kaszub. Założone w 1928 roku, od 85 lat troszczy się o zachowanie dziedzictwa kulturowego, zgromadzonego przez biskupa założyciela, jak i późniejszych dyrektorów - podkreślał biskup Piotr Krupa.

Bp Krupa dodał, że bp Okoniewski jako wielki miłośnik sztuki, gromadził, jak dziś widać niezwykle cenne dla kultury regionu obiekty sztuki sakralnej. Dziś reprezentują one nie tylko Pomorze, ale i Polskę na międzynarodowych wystawach.

- Cieszymy się dziś z gruntownej konserwacji wielu obiektów, z działalności wystawienniczej oraz edukacyjnej muzeum, z kończącego się już drugiego sezonu Koncertów Czwartkowych. Bardzo się cieszę obecnością profesora Gustawa Zemły i z tego, że możemy zobaczyć płaskorzeźby jego autorstwa. Zarówno dyrektorowi - księdzu kanonikowi Wincentemu Pytlikowi, jak i jego współpracownikom gratuluję dokonań oraz życzę wielu łask Bożych na dalsze lata pracy - zakończył biskup Krupa.

Uroczystościom towarzyszyło otwarcie jubileuszowej wystawy płaskorzeźb czołowego polskiego rzeźbiarza prof. Gustawa Zemły. Oprawą muzyczną zajęli się artyści Marek Swatowski – obój, Jadwiga Stanek – altówka, Magdalena Swatowska – fortepian, którzy wykonali dzieła kompozytorów niemieckich: Johannesa Brahmsa oraz Augusta Klughardta.

Poczęstunek dla gości przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Owidzu.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto