Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tczewski: kampania „Czad i ogień”. Strażacy apelują o ostrożność!

Przemysław Zieliński
Archiwum Polska Press
Strażacy prowadzą kampanię „Czad i ogień - obudź czujność” mającą uwrażliwić na niebezpieczeństwa czyhające w okresie grzewczym.

Tylko w 2015 r. ponad 7400 osób w całym kraju trafiło do szpitala w wyniku ucierpienia w pożarze lub przez tlenek węgla. W płomieniach zginęło 512 osób, a czadem śmiertelnie zatruło się kolejnych 50. W 70 proc. przyczyną śmierci było zetknięcie się z dymami i toksycznymi produktami spalania - tlenkiem węgla, chlorowodorem i cyjanowodorem.

- W tym roku, do połowy grudnia, w powiecie tczewskim odnotowaliśmy 14 wyjazdów do ulatniającego się tlenku węgla, w wyniku czego poszkodowanych zostało 13 osób - dodaje st. kpt. Zbigniew Rzepka, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie. - Z kolei pożarów odnotowaliśmy 22. Ranne zostały trzy osoby.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

- Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem - ostrzegają strażacy. - W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej. Wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne. Jeżeli jest na to czas, weź ze sobą dokumenty oraz lekarstwa.

W sprzedaży można znaleźć autonomiczne czujki dymu, tlenku węgla, gazu oraz dualne (tlenku węgla i dymu). Przewody od palenisk opalanych paliwem stałym należy kontrolować co 3 miesiące, przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym - co 6 miesięcy, przewody wentylacyjne - raz w roku.

W przypadku powstania pożaru strażacy radzą, aby spróbować wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usunąć z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy, a potem dopiero zacząć gasić pożar. Nie możemy dopuścić do tego, by pożar odciął nam drogę ewakuacji.

- Idź do pokoju z oknem lub balkonem, jak najdalej od miejsca pożaru - dodają strażacy. - Jeśli to możliwe zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę. Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu. Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem, i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto