Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Anna Boderek-Pocheć o powieściach, w których zagadka goni zagadkę

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
W ramach projektu „Czytelniczy Rejs”, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie odbyło się spotkanie online z Anną Boderek-Pocheć, tczewianką, autorką trzymających w napięciu powieści przygodowo-detektywistycznych, adresowanych do młodszych czytelników. Ale czy tylko do młodszych? Niekoniecznie, w twórczości Anny Boderek-Pocheć każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie, począwszy od tajemniczych znalezisk, poprzez sporą dawkę humoru, aż po wywołujące dreszczyk emocji wyzwania oraz zagadki godne następców Sherlocka Holmesa.

Jeżeli jest wśród tczewskich czytelników ktoś, kto jeszcze nie zna Marcela oraz jego przyjaciółki Martyny z całą pewnością powinien poznać ten wyjątkowy duet do zadań specjalnych.

Podczas spotkania, emitowanego za pośrednictwem serwisu YouTube, goszcząca w Miejskiej Bibliotece Publicznej autorka powieści „Marcel i zagadka pradziadka” oraz „Marcel i tajemnica profesora”, opowiadała uczestnikom wideorelacji, między innymi o tajnikach pracy pisarskiej, literackich inspiracjach, realiach wydawniczych, jak również o pomysłach na kolejne pasjonujące historie, stanowiące kontynuację perypetii dwójki „detektywów”, niezmiennie podążających tropem pilnie strzeżonych tajemnic.

Anna Boderek-Pocheć zdradziła czytelnikom kto był pierwowzorem tytułowego Marcela (któremu we wstępnej wersji powieści autorka nadała imię Adam), wspomniała także o swoim zamiłowaniu do przygody, o drzemiącej w niej potrzebie rozwiązywania zagadek, sprawdzania, co czai się za zakrętem, odkrywania sekretów związanych z konkretnym miejscem bądź zabytkowym obiektem. I nieważne czy jest to mroczna piwnica w domu dziadków, którą pisarka wspomina z czasów dzieciństwa czy turystyczna miejscowość, poznana podczas wakacyjnego wypadu. Przygoda to przygoda! A ktoś kto kocha przygody nie może przejść obojętnie obok tajemniczych zaułków czy miejskich zakamarków.

Na kartach swych powieści pani Anna nierzadko puszcza wodze fantazji, tworząc historie obfitujące w liczne zwroty akcji, historie w których wiele się dzieje, a bohaterowie zmuszani są do stawiania czoła kolejnym, niebezpiecznym wyzwaniom. Zdarza się, że postaci, wykreowane przez tczewską powieściopisarkę, przeżywają chwile grozy, ale w tego rodzaju momentach nie chodzi o to, by czytelnika wystraszyć, ale by pokazać mu w jaki sposób wyjść z opresji. Książki autorstwa Anny Boderek-Pocheć są zatem książkami, które nie tylko bawią, ale również uczą, zmuszają do refleksji, pobudzają wyobraźnię oraz kreatywność młodego czytelnika.

Podczas spotkania online uczniowie tczewskich szkół podstawowych mieli okazję poznać swoje rodzinne miasto z nieco innej, bardziej zagadkowej strony. Za sprawą odczytanego przez autorkę fragmentu, poświęconego kamieniczkom rynkowym, wspólnie z Marcelem i Martyną mogliśmy wyruszyć na potajemne poszukiwania, kierując się wskazówkami umieszczonymi na drewnianych puzzlach.

Jak się okazuje zarówno okalające rynek budynki, jak i staromiejskie rzeźby, przedstawiające cztery pory roku, skrywać mogą niejedną tajemnicę… Któż z nas nie chciałby choć na moment wcielić się w rolę agenta do zadań specjalnych i tropić, szukać, starać się rozwikłać nawet najbardziej skomplikowane zagadki? Jak się okazuje jest to możliwe, wystarczy tylko dobry scenariusz, kilka zadań, ciekawa trasa i detektywistyczna gra miejska, która pochłonie niejednego poszukiwacza przygód gotowa!

Na prośbę prowadzącej spotkanie, Adrianny Zakrzewskiej, Anna Boderek-Pocheć zdradziła uczestnikom wideorelacji jakie lektury należały do jej ulubionych w okresie dzieciństwa oraz po jakie książki i gatunki sięga obecnie najczęściej, będąc już dorosłym czytelnikiem.
Autorka udzieliła również kilku rad młodym pisarzom, marzącym o tym, by w przyszłości zobaczyć napisaną przez siebie powieść na bibliotecznym regale bądź księgarskiej półce.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Czytelniczy Rejs”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy na wideorelację ze spotkania z autorką:

Tekst i foto: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto