Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: medale i podziękowania na dorocznym spotkaniu kółek rolniczych i KGW [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Członkowie kółek rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tczewskiego spotkali się dzisiaj, 27 lutego, na dorocznym, uroczystym podsumowaniu minionych dwunastu miesięcy.

W powiecie tczewskim działa obecnie ponad 40 kółek rolniczych oraz KGW.

- Na sukces i trwałość naszej organizacji ma wpływ wysiłek wielu osób - podkreślił Józef Turzyński, prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Tczewie.

Spotkanie w Restauracji „Piaskowa” w Tczewie było też okazją do wręczenia odznaczeń. Ordery „Serca Matkom Wsi” otrzymały: Joanna Rzeszotek z Brzuśc, Zofia Chrzanowska z Morzeszczyna, Grażyna Arim z Rokitek, Krystyna Nalik z Czarlina, Justyna Raduńska z Mieścina, Elżbieta Jeżewska ze Szczerbięcina, Jolanta Lizewska z Zajączkowa oraz Marianna Kuzioła z Turza.

Z kolei medale ministra rolnictwa „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Maria Grabowska - przewodnicząca KGW w Śliwinach, Wit Siewierski - hodowca bydła mlecznego z Łukocina oraz Bogdan Graban - hodowca bydła mięsnego ze Śliwin.

- Kółka rolnicze oraz KGW, nie tylko na Pomorzu, kultywują przepiękne wartości mimo zmian społecznych - mówił gość specjalny spotkania, Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. - Na wsi bowiem jest coraz mniej rolników, a coraz więcej przedsiębiorców. W ubiegłym roku obchodziliśmy 150-lecie. Jako największa w kraju organizacja zrzeszająca rolników mamy się dobrze, jesteśmy też poważani w świecie. Naszym ostatnim sukcesem jest wywalczenie statutu bezpośredniego beneficjenta Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Kół Gospodyń Wiejskich, które w celu otrzymania dotacji unijnej nie muszą już specjalnie zakładać stowarzyszenia. Musimy pilnować swoich nabytych praw.

Specjalne podziękowania otrzymali obecni na spotkaniu sołtysi. Tradycyjnie wystąpił chór ze Spółdzielczego Domu Kultury w Tczewie, zatańczono także poloneza.

- Wasza działalność jest potrzebna do kształtowania umysłów i postaw młodych pokoleń - zwrócił uwagę Tadeusz Dzwonkowski, starosta tczewski. - W naturalny sposób przekazujecie tradycję, historię oraz umacniacie więzi rodzinne. Rolników na wsi jest może coraz mniej, ale gospodyń z pewnością przybywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto