Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Otwarto wystawę pamięci Kazimierza Piechowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Tczew [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Wystawa poświęcona Kazimierzowi Piechowskiemu – legendarnemu uciekinierowi z Auschwitz i Honorowemu Obywatelowi Miasta Tczewa otwarta została na placu przed dworcem PKP w grodzie Sambora. Można ją oglądać do 3 października.

Rok 2019 został ustanowiony w powiecie tczewskim rokiem Kazimierza Piechowskiego. W tym roku obchodzimy 100-lecie jego urodzin. Z tej okazji Fabryka Sztuk postanowiła przypomnieć mieszkańcom, ale też wszystkim tym, którzy odwiedzają okolice tczewskiego dworca, tę niezwykła postać.

Przypomnijmy kilka faktów z życia Kazimierza Piechowskiego.

Urodził się 3 października 1919 roku w Rajkowach. Przed wojną działał w Związku Harcerstwa Polskiego – był harcerzem orlim. W listopadzie 1939 r. razem z Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, a potem do Francji do tworzącego się Wojska Polskiego. W pobliżu granicy został aresztowany przez niemiecki patrol i 20 czerwca 1940 r. deportowano go do KL Auschwitz-Birkenau. Nadano mu numer 918.

20 czerwca 1942 r. wraz z porucznikiem Armii Krajowej Stanisławem Jasterem, Eugeniuszem Benderą i Józefem Lempartem, po włamaniu do magazynu mundurów i broni, wyjechali samochodem Steyr 220 przez punkt kontrolny z obozu. Niewielu więźniom udało się uciec z tego obozu zagłady.

Wojenne losy Kazimierz Piechowski przedstawił w książce pt. „Byłem numerem...” Był też głównym bohaterem w filmie Marka Tomasza Pawłowskiego pt. „Uciekinier”. Ostatnią ekranizacją, w której wystąpił Kazimierz Piechowski, był film Anny Popek pt. „Wojna i Miłość. Wywiad z Kazimierzem Piechowskim”.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele samorządu miasta, powiatu, sejmiku samorządowego, Instytutu Pamięci Narodowej, młodzież szkolna, przyjaciele i znajomi K. Piechowskiego, mieszkańcy Tczewa. Wydarzenie uświetnił występ Harcerskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Magdaleny Kubickiej-Netki.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto