Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: selektywna zbiórka odpadów w szkołach i przedszkolach. Jak przebiegała?

Anna Kordunowska
ANNA KORDUNOWSKA
Od wielu lat szkoły i przedszkola w Tczewie z wielkim zaangażowaniem przyczyniają się do zmniejszenia strumienia odpadów trafiających do miejskich pojemników. Część szkół prowadzi bowiem selektywną zbiórkę różnych frakcji tzw. surowców czystych, które prosto z placówek trafiają do ZUOS.

W minionym, 2016 roku, kontynuowano selektywną zbiórkę, w trakcie której realizowano wieloletnie programy: „Moje miasto bez odpadów”, „Recykling w mojej szkole”, „Zielone zakupy”, „Zakręcone – odkręcone” oraz „Lider segreguje odzyskuje”. Zobacz, które placówki edukacyjne uplasowały się na najwyższych miejscach w poszczególnych kategoriach.

W XV edycji „Moje miasto bez odpadów” odzyskiwano papier, butelki plastikowe po napojach typu PET oraz puszki aluminiowe. Przekazano do recyklingu łącznie 159,38 Mg surowców wtórnych. Najlepsze wyniki w zbiórce makulatury uzyskała Szkoła Podstawowa nr 12, tj. 37 kg na ucznia. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno Szkoła Podstawowa nr 8 i nr 10.

W zbiórce plastiku najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 7, która osiągnęła wynik 2,4 kg na ucznia. Należy tu zaznaczyć, że zbieranie plastikowych butelek jest bardzo pracochłonne, a ich waga bez nakrętek jest niewielka. Każde jednak działanie przyczynia się ograniczenia potencjalnego spalania plastiku w piecach na osiedlach, gdzie dominuje ogrzewanie indywidualne.

Najwięcej surowców wtórnych w programie „Moje miasto bez odpadów” zebrała w sumie Szkoła Podstawowa nr 12. Najlepszymi przedszkolami w tym programie były natomiast Przedszkole „Fantazja” oraz Przedszkole Sióstr Miłosierdzia.

W XIII edycji „Zakręcone – Odkręcone” w szkołach i przedszkolach pozyskano niespełna 4 mln. sztuk nakrętek z opakowań plastikowych. Najlepszy wynik uzyskała Szkoła Podstawowa nr 8 – 4 kg na ucznia. W czołówce znalazły się również Szkoła Podstawowa nr 12 i nr 10. Dużo wyższe średnie uzyskały przedszkola. Wśród nich najwięcej nakrętek zebrało Przedszkole „Fantazja” – 7,6 kg oraz Przedszkole Sióstr Miłosierdzia – 6,2 kg na dziecko. W sumie, w 2016 roku, uzyskano 12,4 Mg plastikowych nakrętek.

W ramach XIV edycji programu „Recykling w mojej szkole” niektóre szkoły zbierały baterie, które są szczególnie niebezpieczne dla środowiska. W sumie zebrano 1099 kg baterii. W przeliczeniu na jednego ucznia najlepsze wyniki uzyskała Szkoła Podstawowa nr 10 – 0,5 kg na ucznia oraz Gimnazjum nr 3 – 0,4 kg na ucznia.

Podsumowując, najlepsze wyniki, we wszystkich wyżej wymienionych programach i konkursach, uzyskały Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Gimnazjum nr 3. Wśród przedszkoli na najwyższym miejscu uplasowały się Przedszkole „Fantazja” oraz Przedszkole Sióstr Miłosierdzia

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto