Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczewianin Józef Golicki w gronie laureatów Fundacji POLCUL

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Józef Golicki został uhonorowany za wieloletnią wielokierunkową działalność społeczną oraz promowanie historii kultury i obyczajów miasta Tczewa i regionu kociewskiego.

Nagrody przyznawane przez Fundację POLCUL mają już wieloletnią tradycję. Fundacja POLCUL powstała w 1980 roku w Australii z inicjatywy Jerzego Bonieckiego, przemysłowca z Sydney, społecznika. Zgodnie z wolą Bonieckiego POLCUL postawił sobie za cel popieranie niezależnych społecznych inicjatyw, szczególnie wydawnictw wolnych od państwowej cenzury.

Po zmianach ustrojowych w Polsce POLCUL stał się promotorem społeczeństwa obywatelskiego, to jest tych inicjatyw i tych cnót obywatelskich, które są fundamentem społecznie zakorzenionej demokracji.

Obecnie głównym celem POLCULU jest promowanie zaangażowania i gospodarności w duchu tolerancji i społecznej odpowiedzialności. Znalazło to wyraz w ukierunkowaniu POLCULU na nagradzanie „małych bohaterów” - ludzi, którzy nie tylko angażują się społecznie, często na poziomie lokalnym, ale także czyniąc to skutecznie, zarażając przy tym duchem społecznikowskim swoje otoczenie.

W 2021 roku Józef Golicki został jednym z 13 laureatów Fundacji POLCUL (www.polcul.pl).

W skład Kapituły Fundacji POLCUL, która decyduje o przyznaniu nagród, wchodzą: Czesław Bielecki, Mirosław Chojecki, Norman Davies, Jacek Federowicz, Janina Ochojska, Jan Pakulski, Zbigniew Nosowski, Jan Ołdakowski, Henryk Woźniakowski.

Znalezienie się w tak pojmowanej elicie kultury to ważkie docenienie tego, co od lat robi Józef Golicki. Dokonań tczewianina jest naprawdę wiele, ale dwa z nich z pewnością zna nie tylko każdy tczewianin. To cykl "Albumy Tczewskie" oraz festiwal poświęcony liderowi Republiki - Grzegorzowi Ciechowskiemu, który urodził się i spędził w grodzie Sambora całą swoją młodość. A jak powody przyznania wyróżnienia uzasadniło wspomniane jury?

Józef Golicki został uhonorowany za wieloletnią wielokierunkową działalność społeczną oraz promowanie historii kultury i obyczajów miasta Tczewa i regionu kociewskiego.

Nagrody POLCULU trafiają w ręce ludzi o poglądach centrowych, lewicowych i prawicowych, działaczy świeckich i księży. Od początku swego istnienia POLCUL podkreślał swą niezależność - stał ponad podziałami światopoglądowymi, ponad polityką partyjną i ponad ideologią. Stanowi to do dzisiaj podstawowe credo Fundacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto