Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2021 w powiecie tczewskim. Mamy dla Ciebie przepisy na super pączki i faworki!

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Krystyna Gierszewska
Tłusty czwartek już 11 lutego 2021 r. Ta data jest o tyle istotna, że rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Tradycją tłustego czwartku jest zjedzenie choćby jednego pączka. Wiecie już jak zadbać o to, by tradycji mogło stać się zadość? A może sami przygotujecie pączki, grochowinki, czyli popularne faworki, czy też róże karnawałowe? Mamy dla Was sprawdzone przepisy od Krystyna Gierszewskiej, szefowej Kociewskiego Forum Kobiet.

Przypomnijmy, tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku, którego data jest o tyle istotna, że rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. To szansa na wielkie objadanie się przed nadchodzącym Wielkim Postem. Nie każdy jednak wie, że tłusty czwartek jest tradycją o korzeniach pogańskich, gdzie symbolizował pożegnanie zimy. Co ciekawe, w dawnych czasach w tłusty czwartek nie objadano się pączkami i innymi słodkościami, jak dziś, ale raczej wszelkiego rodzaju mięsem, boczkiem, słoniną, kapustą. Na stołach nie brakowało też trunków. I to nie słodkie pączki dominowały na stołach, a słone faszerowane słonin.

Pierwsze pączki znacznie różniły się od dzisiejszych. Były robione z chlebowego ciasta, smażono je w smalcu. Podawano z tłustym mięsiwem, suto wszystko popijając wódką. Na słodko zaczęły być serwowane w tłusty czwartek w XVI wieku, kiedy pojawiły się słodkie racuchy, pampuchy i bliny.

Nie inaczej było i na Kociewiu. Jednak teraz raczej nikt nie wyobraża sobie, aby pączek był słony i mięsnym nadzieniem. Królują pączki nadziewane konfiturą z róży. Dzięki uprzejmości Krystyny Gierszewskiej, szefowej Kociewskiego Forum Kobiet, mamy dla Państwa sprawdzone przepisy na smaczne pączki, grochowinki, czy też róże karnawałowe. Życzymy udanych wypieków i smacznego!

Pączki

Składniki na 20 pączków:
● 1/2 kg mąki
● 1/4 kostki margaryny
● 1/2 szklanki cukru
● 2 duże jajka (lub 3 małe)
● 1 szklanka mleka
● 5 dag drożdży
● szczypta soli
● słoik marmolady
● pół na pół smalcu i oleju do smażenia
 
Drożdże rozpuścić w kilku łyżkach ciepłego mleka z łyżeczką cukru, zostawić do wyrośnięcia. Do miski wsypać resztę cukru i szczyptę soli, zalać ciepłym mlekiem, dodać resztę produktów i wyrośnięte drożdże, dobrze wyrobić. Znowu zostawić do wyrośnięcia. Ciasto rozwałkować na gruby placek, wykrawać szklanką krążki. Na środek każdego krążka położyć kawałek marmolady, zlepić końce, uformować kule, układać zlepieniem do dołu na stolnicy posypanej mąką. Zostawić, aż pączki jeszcze wyrosną. Smażyć na głębokim, dobrze rozgrzanym tłuszczu.

Faworki drożdżowe

Składniki:
● 1/2 kg mąki
● 1/2 kostki margaryny
● 5 dag drożdży
● 1 szklanka mleka
● 1 jajko
● 2 żółtka
● 2 łyżki cukru
● szczypta soli
● tłuszcz do smażenia (może być smalec, olej albo pół na pół smalec z olejem)
 
na lukier:
● białko
● cukier puder
 
Drożdże wymieszać z cukrem w ciepłym mleku, zostawić do wyrośnięcia. Margarynę posiekać z mąką i szczyptą soli, rozetrzeć w palcach grudki tłuszczu, zagnieść z jajkiem, żółtkami i wyrośniętymi drożdżami. Ciasto rozwałkować na cienki placek, pociąć na szerokie paski, a potem w dłuższe romby. Każdy romb naciąć pośrodku, przez dziurkę przewlec jeden koniec rombu. Smażyć krótko w głębokim tłuszczu, szybko obracać i wyjmować, żeby się grochowinki nie przypaliły. Smarować lukrem utartym z białka i cukru pudru (cukru musi być tyle, żeby wyszła gęsta glazura).

Grochowinki proszkowe 

 
Składniki:
● 1/2 kostki margaryny
● 1/2 szklanki cukru
● 3 jajka
● 1/3 szklanki kwaśnej śmietany
● 3 szklanki mąki
● 1 łyżeczka proszku do pieczenia
● tłuszcz do smażenia (smalec, olej albo pół na pół smalec i olej)
● cukier puder do posypania
 
Cukier utrzeć z margaryną, dodać po jednym jajku. Wsypać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, wlać śmietanę, dobrze wyrobić. Ciasto powinno być ciągliwe jak guma. Rozwałkować cienki placek, pociąć na szerokie paski, a potem w dłuższe romby. Każdy romb naciąć pośrodku, przez dziurkę przewlec jeden koniec rombu. Smażyć krótko w głębokim tłuszczu, szybko obracać, żeby się grochowinki nie przypaliły. Posypać cukrem pudrem.
 
Z tego ciasta można też zrobić róże karnawałowe:

Z rozwałkowanego ciasta niedużą szklanką wykrawać krążki. Naciąć brzegi krążków w czterech–pięciu miejscach na długość ok. 1 cm. Składać razem po 4 kółka, dobrze zlepić pośrodku i smażyć jak faworki. Po usmażeniu do każdej róży można włożyć kandyzowaną wisienkę, posypać cukrem pudrem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto