Rowerowy start w Rybakach. Widok na Wisłę z historycznym akcentem
Startujemy w Rybakach koło śluzy, przy której zlokalizowano na wale wiślanym rowerowe miejsce postojowe. To część Wiślanej Trasy Rowerowej, będącej zarazem trasą EuroVelo 9. Proponujemy przejazd na zasadzie pętli, wykorzystując w jedną stronę betonową drogę techniczną znajdującą się na półce wiślanego wału (dojeżdżając do Polskiego Gronowa albo nawet do Gniewa), a w drugą stronę pokonując oficjalną oznaczoną drogę rowerową, która wiedzie publicznymi asfaltowymi drogami. I w tej drugiej części możemy zatrzymać się przy starych kościołach i innych obiektach oraz przy cmentarzach dawnych osadników holenderskich, czyli mennonitów.
Turystyka i historia. Nizina Walichnowska to teren wydarty Wiśle
Śluza międzyłęska została wybudowana w latach 1888-1896 i wykonana jest z muru ceglanego. W części wlotowej ma wrota drewniane, a w części wylotowej stalowe. Przed śluzą znajdują się przepompownie o nazwach Nadzieja i Pokój, które usytuowane są pomiędzy wałami przeciwpowodziowymi Wisły a jeziorem Pelplińskim.
Czytaj także:
Nizina Walichnowska to teren wydarty Wiśle. Żyzne gleby dawniej zalewane były przez rzekę. Z powodziami poradzili sobie, po wielu próbach, holenderscy osadnicy. Zbudowano kompleksowy węzeł hydrotechniczny, którego częścią jest właśnie śluza w Rybakach.
Po opuszczeniu śluzy w Rybakach poruszamy się cały czas drogą z płyt na półce wiślanego wału w kierunku wsi Polskie Gronowo. Oczywiście możemy dojechać także do Gniewa. Na tym odcinku tylko w niewielkim fragmencie podziwiamy panoramę z Wisłą w tle.
W Polskim Gronowie (można też wcześniej) zjeżdżamy z półki wiślanego wału i wracamy do wsi Rybaki drogami asfaltowymi, które stanowią już oznaczoną trasę rowerową EuroVelo 9. Przejeżdżamy przez Wielkie Walichnowy, Małe Walichnowy, Międzyłęż.
XIV-wieczny kościół i mennonickie cmentarze
W Wielkich Walichnowach warto zobaczyć m.in. kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela z początków XIV wieku. Był wielokrotnie niszczony przez wylewy Wisły i w pożarach. Świątynia jest przykładem średniowiecznej budowli gotyckiej, którą przebudowano w XVII i XVIII wieku. W latach 1718-1719 wzniesiono wieżę, którą następnie przebudowano w 1885 r. Pierwotne formy gotyckie zachowały częściowo mury. Wiele elementów wyposażenia kościoła pochodzi z XVIII wieku. To m.in. ołtarze i ambona.
W Wielkich Walichnowach, jak i Małych Walichnowach oraz w Międzyłężu przy drogach asfaltowych znajdują się stare mennonickie cmentarze.
Zobacz także:
Mennonici to uchodźcy religijni z terenu dzisiejszej Holandii i północnych Niemiec. Na Nizinę Walichnowską zaczęli przybywać już w XVI wieku. To dzięki ich wiedzy w zakresie budownictwa hydrotechnicznego powstała m.in. sieć kanałów, śluz, przepompowni, wały.
Potomkowie osadników holenderskich i niemieckich zamieszkiwali te tereny jeszcze kilka lat po drugiej wojnie światowej. Zostali zmuszeni do wyjazdu, bo uznano ich za obcy element.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”