Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Vivat Vasa 2022 już niedługo! Co czeka nas w tym roku?

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Waldemar Kosiński/Studio Art F/X
Już niedługo odbędzie się XXI edycja Festiwalu Historycznego Vivat Vasa w Gniewie! W weekend 5 - 7 sierpnia spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, a także jarmarcznego zgiełku, kramów ze staropolskim jadłem i rzemieślniczą mądrością. To wszystko podczas Festiwalu Historycznego Vivat Vasa, którego punktem kulminacyjnym będzie wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewiem 1626”.

Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością XVII — wieczną. Odtwórcy, wystawcy, historyczni animatorzy, kowale, muzycy folkowi, mieszkańcy miasta i gminy Gniew, turyści — wszyscy w tych dniach przeniosą się w czasie do XVII — wiecznej rzeczywistości. W całym mieście, na każdym kroku będzie można poczuć ducha historii.

Toczyć się będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami, tańcami i rzemieślniczymi warsztatami.

- Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego Vivat Vasa będzie widowisko historyczno — batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się 6 sierpnia 2022 r. na łąkach nadwiślańskich. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz spoza jej granic. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Wzgórze Zamkowe stanie się strategicznym punktem obserwacyjnym, będzie rozciągał się z niego widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworząc przy tym podniosłą atmosferę - przekazali organizatorzy tego wydarzenia.

Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie wyjątkowa parada z pochodniami po gniewskich uliczkach w towarzystwie husarzy na koniach.

Atrakcje Festiwalu Historycznego

Ponadto odbędzie się popis Chorągwi, Rot i Regimentów, Turniej Szabli Polskiej, spektakl – Husaria Chluba Oręża Polskiego oraz Gniewski Turniej Husarski – Husarska Wyprawa. Grupy rekonstruktorskie zaprezentują swoje autorski pokazy Łucznictwa Konnego.

Na rynku w Gniewie dodatkowo odbywać się będą imprezy towarzyszące, takie jak Jarmark Rzemiosł Dawnych, biesiadowanie podczas koncertów muzycznych, plenery malarskie czy tradycyjny Pokaz Sztuki Kowalskiej im. Marcina „Gasa” Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin „Gas” Manikowski. Marcin odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej. Podczas pokazu przybyli będą mogli spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów.

Jarmark rzemiosł dawnych
Uczestnicy Festiwalu Vivat Vasa przeniosą się w czasie na dwudniowy XVII-wieczny targ, na którym znajdą prawdziwe perełki.

- Odwiedzicie kramy cenionych rzemieślników i rękodzielników. Zjecie pyszne, regionalne produkty, domowe jadło, przysmaki oraz posmakujecie staropolskich trunków. Poznacie lokalne tradycje i zwyczaje. Wystawcy będą czekali na Was na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę 6 i 7 sierpnia od godz. 12.00 - zapowiada Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie.

Koncert muzyki folkowej
Specjalnie dla wszystkich przybyłych zagrają takie zespoły jak Roderyk, Hoverla, Żniwa i Vocantus. Organizatorzy zapraszają w sobotę o godzinie 18:00 i o 21:00 oraz w niedzielę od 14:30.

- Gwarantujemy cudowną zabawę, przy niesamowitych dźwiękach muzyki folkowej. Dodatkowo podczas koncertów odbywać się będzie historyczne biesiadowaniezapewnia CKiBP w Gniewie.

- Dzięki szerokiej ofercie atrakcji trwających przez cały weekend każdy znajdzie coś specjalnego dla siebie - przekonują organizatorzy - Festiwal Historyczny Vivat Vasa! jest zorganizowany z myślą o wszystkich uczestnikach. Zapraszamy całe pokolenia i gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin – sekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego. Sponsorem strategicznym jest Grupa Polmlek. Mecenasem wydarzenia jest Grupa Azoty.

Bitwa pod Gniewem - 22 września – 1 października 1626
 6 czerwca 1626 roku potężna armada szwedzka, złożona ze 125 okrętów i statków transportowych z ok. 14 tys. żołnierzy na pokładach, pod dowództwem Gustawa Adolfa wylądowała w Piławie. Celem wyprawy było opanowanie Gdańska. Zygmunt III skoncentrował swoje siły pod Gdańskiem (w mieście stała szwedzka załoga) i przystąpił do oblegania miasta. Siły polskie liczyły ok. 11 tys. ludzi, w tym 4,5 tys. piechoty i dragonii. W tej sytuacji Gustaw Adolf porzucił pierwotny zamiar i z armią liczącą 8 tys. piechoty, 1,7 tys. rajtarii i 80 dział podążył z odsieczą. Wojska szwedzkie, choć liczebnie słabsze, dysponowały przewagą siły ognia.

Na wieść o zbliżających się Szwedach Zygmunt III zwinął oblężenie i ustawił swoje wojska na szczycie pasma wzgórz. Pierwsze starcie wypadło dla Polaków niepomyślnie, nie zdołali oni bowiem odciąć części sił szwedzkich od obozu.

W czasie kolejnego natarcia szwedzcy piechurzy zajęli szczyt wzgórza, co zmusiło Zygmunta III do wycofania się z bitwy. W Czarlinie, gdzie stanął warowny obóz polski, zadaniem wojsk koronnych było strzeżenie ważnej przeprawy przez Wisłę pod Rokitkami. 

Mimo iż wielu historyków uważa, że bitwę wygrali Szwedzi, nie jest to do końca zgodne z prawdą. Zygmunt III dowodził poprawie armią, zgodnie z zasadami staropolskiej sztuki wojennej, a jego największym przeciwnikiem w trakcie bitwy, było ukształtowanie terenu. Jednakże osiągnął swój cel, nie pozwolił Gustawowi ruszyć pod słabo jeszcze umocniony Gdańsk. Zarówno obie armie w trakcie trwania bitwy nie zdołały rozbić swojego przeciwnika.

ZOBACZ TEŻ:
Gniew. 6-8 sierpnia - XX edycja Festiwalu Historycznego Vivat Vasa!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto