Spis treści
Zobacz w naszej galerii zdjęcia wyjątkowych adwentowych wieńców[/b]
Co to jest adwentowy wieniec? Poznaj jego historię
Współczesny wieniec adwentowy wykonany jest z gałązek drzewa iglastego. Obowiązkowo powinny się na nim znaleźć cztery świece, które zapala się po jednej w każdą kolejną niedzielę adwentu oraz czerwone i fioletowe wstążki.

Historia wieńców adwentowych sięga roku 1939, gdy niemiecki pastor umieścił na drzwiach świetlicy koło z 24 świecami. W ten sposób chciał stworzyć przytulny klimat sierotom, które spędzały tam czas. Codziennie duchowny wspólnie z pociechami zapalał jedną świecę. Zwyczaj szybko się rozpowszechnił i przetrwał do dziś. Jednak współcześnie na wieńcu adwentowym umieszcza się 4 świece.
Kiedy jest adwent w 2023 roku?
Adwent to przedświąteczny czas, gdy Katolicy duchowo przygotowują się do przyjścia Jezusa i oczekują na Boże Narodzenie. W 2023 roku adwent zaczyna się 3 grudnia i kończy w niedzielę 24 grudnia o zmierzchu. Wiele osób uważa, że adwent trwa od 1 do 24 grudnia, ale nie zawsze tak jest. Jest to okres zawierający cztery niedziele przed 25 grudnia. Czyli dnia, kiedy adwent się kończy. W 2023 roku pierwszą świecę adwentową na wieńcu zapalamy więc 3 grudnia.
Jak jest symbolika adwentowego wieńca?
Znaczenie poszczególnych elementów w adwentowym wianku:
- okrągły kształt nawiązuje do nieskończoności i życia wiecznego;
- iglaste gałązki sosny czy świerku symbolizują dar życia i nadzieję na przyjście Mesjasza;
- cztery świece zapalane w każdą niedzielę oznaczają kluczowe etapy zbawienia i są synonimem – nadziei, radości, pokoju i miłości;
- czerwone wstążki symbolizują miłość Boga, która objawia się w narodzeniu Chrystusa;
- fioletowe wstążki są znakiem pokuty i nawrócenia w oczekiwaniu na nadejście Mesjasza.
Wieniec adwentowy to piękna dekoracja. Zobacz, z czego można go zrobić?
Najpiękniejsze wieńce adwentowe w 2023 roku są wykonane z naturalnych materiałów, które są klimatyczne i kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Już od kilku lat w czasie adwentu królują w polskich domach naturalne wianki, wykonane na bazie gałązek sosny, miechunki, suszonych plastrów pomarańczy, orzechów i dekoracyjnych szyszek.
Wieniec adwentowy pięknie się będzie prezentował na komodzie, stole, kominku, parapecie czy portalu kominkowym. Wiele osób umieszcza również takie adwentowe dekoracje na stolikach kawowych. Warto więc może już teraz pomyśleć o samodzielnym zrobieniu lub zakupie takiej ozdoby do domu w klimacie Bożego Narodzenia.
Zajrzyj do naszej galerii i zobacz najpiękniejsze adwentowe wieńce 2023:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?