Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Pelplina ocenili pomysły gdańskich studentów na teren dawnej cukrowni. Wpłynęło ponad 150 ankiet

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Stary budyneczek dawnej cukrowni w Pelplinie.
Stary budyneczek dawnej cukrowni w Pelplinie. Andrzej Gurba
Mieszkańcy Pelplina ocenili koncepcje zagospodarowania terenu po dawnej cukrowni w tym mieście przygotowane przez studentów czterech gdańskich uczelni. Wypełniono ponad 150 ankiet. Z tej oceny skorzystają teraz władze gminy, przygotowując przetargi.

Głosowanie mieszkańców Pelplina trwało do 16 lutego 2024 r.

- Na poszczególne koncepcje można było głosować do 16 lutego 2024 r. Jeszcze zliczamy głosy. W czubie są trzy propozycje z siedmiu - mówi Krzysztof Adamczyk, wiceburmistrza Pelplina.

Możemy zdradzić, że mieszkańcy chętnie głosowali m.in. na projekty "Szlak Cukrowy" i "Dolce Vita".

Co dalej? 12 kwietnia 2024 r. zaplanowano w Gdańsku (Kunszt Wodny) oficjalne i uroczyste podsumowanie projektu z wręczeniem nagród dla studentów.

Projekty w ramach Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej

Dodajmy, że w połowie stycznia 2024 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbyło się spotkanie ze studentami z Politechniki Gdańskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej młodzi ludzie prezentowali wtedy swoje pomysły na zagospodarowanie zdegradowanego terenu po dawnej cukrowni.

Przypomnijmy, że większość obiektów po zlikwidowanej cukrowni zostało wyburzonych w sierpniu 2008 r. Pozostały tylko komin i magazyny. Te ostatnie wyremontowano i uruchomiono w nich centrum handlowe. Wydawało się, że już w latach 2018-2019 gminie Pelplin uda się tchnąć życie w 12 hektarów terenu po byłej cukrowni. Pieniądze na ten cel miały pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planowano stworzenie w tym miejscu strefy rekreacyjnej z kosztami szacowanymi na około 11 mln zł. Chodziło m.in. o ścieżki rowerowe, piesze, dwa boiska wielofunkcyjne, place zabaw, street workout, siłownię pod chmurką. To miały być zielone płuca Pelplina. Projektu nie udało się wtedy zrealizować.

Jakie plany ma miasto Pelplin?

Wiceburmistrz Pelplina Krzysztof Adamczyk mówi, że teraz na bazie najlepszych koncepcji gdańskich studentów (wybór mieszkańców) dokonane zostaną analizy, które pozwolą zaproponować kierunki prac. Jednym z pomysłów jest podział tego terenu na część mieszkaniową (deweloper) oraz publiczną (Muzeum Cukrownictwa). Miastu zależy na pozyskaniu dotacji na zagospodarowanie tego terenu.

Stary budyneczek dawnej cukrowni w Pelplinie.

Mieszkańcy Pelplina ocenili pomysły gdańskich studentów na t...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto