Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chuligani i menele nie będą terroryzować mieszkańców Tczewa. Miał być nocny zakaz sprzedaży alkoholu

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Tczewscy radni oczekują, że policja i straż miejska skuteczniej zajmą się chuliganami i menelami w rejonie ulicy Żwirki w Tczewie. Powodem zakłócania ciszy nocnej ma być alkohol.
Tczewscy radni oczekują, że policja i straż miejska skuteczniej zajmą się chuliganami i menelami w rejonie ulicy Żwirki w Tczewie. Powodem zakłócania ciszy nocnej ma być alkohol. Archiwum Polska Press
Tczewscy radni oczekują, że policja i straż miejska skuteczniej zajmą się chuliganami i menelami w rejonie ulicy Żwirki w Tczewie. To apel po zdjęciu z porządku obrad sesji Rady Miejskiej w Tczewie projektu uchwały ograniczającego nocną sprzedaż alkoholu w mieście.

Miał być zakaz sprzedaży alkoholu w Tczewie w godzinach 23-6

Komisja Polityki Społecznej Rady Miejskiej w Tczewie przygotowała projekt uchwały, który wprowadzał zmiany w sprzedaży alkoholu na terenie miasta. Zaproponowano "ograniczenie w nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w godzinach od 23 do 6".

Projekt powstał, bo mieszkańcy rejonu ulicy Żwirki w Tczewie często skarżyli się na zakłócanie ciszy nocnej. Jako powód wskazywali nocną sprzedaż alkoholu w tej okolicy. Komisja Polityki Społecznej uznała ich wskazania. Zgodnie z przepisami, radni mogą wprowadzić ograniczenia w sprzedaży napojów alkoholowych.

Projekt zmian znalazł się w porządku obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tczewie.

Dostępność alkoholu w nocy prowadzi do chuligańskich wybryków

- Obecność alkoholu w życiu codziennym z definicji powoduje pewną ilość szkód i zagrożeń. Wielkość tych szkód zależy w dużej mierze od skuteczności i zasięgu działań profilaktycznych i naprawczych. Do takich działań należy między innymi nałożony na organy samorządu terytorialnego obowiązek podejmowania kroków zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych, dostępności alkoholu oraz przeciwdziałania powstawaniu jego negatywnych następstw. Dostępność alkoholu w godzinach nocnych często prowadzi do upijania się, zakłócania spokoju, chuligańskich wybryków i dewastacji mienia. Konsekwencją tego rodzaju zachowań są skargi mieszkańców, interwencje policji oraz skutki uboczne, takie jak rozboje, zniszczenia mienia, czy awantury domowe. Zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Tczewa zgłaszającym liczne uwagi dotyczące zakłócania porządku publicznego związanego ze sprzedażą alkoholu w późnych godzinach nocnych i wczesnych godzinach porannych. Proponowana uchwała będzie miała pozytywne skutki społeczne takie jak: działanie na rzecz trzeźwości, kulturę spożywania alkoholu oraz pozwoli poprawić bezpieczeństwo, porządek i wizerunek miasta, a przede wszystkim poprawi komfort życia mieszkańców - to uzasadnienie do projektu uchwały.

Przed sesją trwały konsultacje dotyczące tego projektu uchwały.

- Były różne głosy, różne wnioski. Konkluzja jest taka, aby wszystkimi dostępnymi środkami zapanować nad porządkiem i wyegzekwować ciszę nocną przy placu w rejonie ulicy Żwirki. Mówiąc o wszystkich dostępnych środkach, mam tutaj na myśli policję, straż miejską, komisję, ale również prezydenta Tczewa. Komisja Polityki Społecznej wróci do sprawy po wakacjach. Wtedy będzie wiadomo, czy udało się zapanować tam nad porządkiem, czy też nie. Wszyscy zgodzimy się, że nie może być tak, iż grupa chuliganów i meneli terroryzuje mieszkańców naszego miasta. Jeśli sytuacja się nie zmieni, mimo podjętych planowanych działań, to być może będzie trzeba wrócić do uchwały - mówił na sesji Zenon Drewa, przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie.

Z porządku obrad ostatniej sesji projekt uchwały został wycofany przez przewodniczącego rady na wniosek komisji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto