Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Zdarzenia tym razem bez Grand Prix

Roksana Łosin, (KAP)
"Mała pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa"  - Białystok
"Mała pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa" - Białystok Roksana Łosin
Jury nie przyznało nagrody Grand Prix XI Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia. Są za to dwa pierwsze miejsca w kategorii teatru. Przyznano je spektaklom: "PIF PAF" (Wydział Lalkarski z Białegostoku) oraz "Jak początek umierania" (Wydział Lalkarski z Wrocławia). Pierwsze miejsce wśród instalacji w przestrzeni miasta przyznano twórcom projektu "[...]" Cezarego Koczwarskiego z Warszawy. Nagroda Publiczności i Fair Play trafiły do autorów spektaklu "Prosta historia" wystawionego przez Wydział Lalkarski z Białegostoku.

Fabio Omodei do udziału w Roma Teatro Festival w nagrodę zaprosił twórców spektaklu "Mała Pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa". I ten spektakl wystawili aktorzy z Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku.
- Jury nie przyznało Grand Prix, wychodząc z założenia, że żadne z wydarzeń nie odbiegało swoją wartością od całej reszty na tyle, żeby taką nagrodę przyznać - mówi przewodniczący jury w kategorii teatr Jerzy Radziwiłowicz. - Obejrzeliśmy kilkanaście spektakli bardzo różnorodnych, i ogólne wnioski, jakie nasuwają się, to zdecydowana przewaga lalkarzy - studentów lub też już absolwentów. Co więcej w spektaklach często pojawia się tematyka śmierci, bezradności czy osamotnienia.
Jerzy Radziwiłowicz podkreślał, że w spektaklach teatralnych potrzebna jest dyscyplina opowiadania i umiejętności wykonywania zawodu. Nie można jednak wszystkiego opowiedzieć naraz.
Jedną z pierwszych nagród otrzymał autorski spektakl "PIF PAF" Katarzyny Grajlich i Darii Brudnis - studentek Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie, drugą - monodram "Jak początek umierania" w opracowaniu Małgorzaty Kazińskiej - studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

"PIF PAF" oparty był na głównym motywie - śmierci matki inspirowany utworem St. I. Witkiewicza - "W małym dworku". Monodram Małgorzaty Kazińskiej oparty był na tekstach piosenek Katarzyny Nosowskiej. Został on też nagrodzony na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.
Publiczność była ogromnie zainteresowana autorskim spektaklem "Zagraj to jeszcze raz...- sam", opartym na motywach filmu Woody'ego Allena. To do jego twórców trafiła nagroda prezydenta Tczewa.
Wśród instalacji najwyżej jury pod przewodnictwem Sławomira Witkowskiego oceniło projekt multimedialny "[...]" Cezarego Koczwarskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wyróżniono też Marka Dubielę i jego instalację "Ucho Miasta" oraz Justynę Strąk z ASP we Wrocławiu za "Spowiedź telefoniczną".
- W tym roku przedmiot zainteresowań artystów tworzących w wymiarze instalacji był bardzo różny - mówi Sławomir Witkowski. - Z roku na rok instalacje są coraz bardziej przemyślane i zajmujące, słowem coraz lepsze.

Zdjęcia Roksana Łosin

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto