Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto powalczy z Mirosławem Pobłockim o fotel prezydenta Tczewa? Być może m.in. Iwona Ochocka, Łukasz Brządkowski, Jan Kulas

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. O fotel prezydenta Tczewa ma zawalczyć kilku kandydatów. 
Od lewej: Iwona Ochocka, Łukasz Brządkowski, Jan Kulas, Mirosław Pobłocki.
7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. O fotel prezydenta Tczewa ma zawalczyć kilku kandydatów. Od lewej: Iwona Ochocka, Łukasz Brządkowski, Jan Kulas, Mirosław Pobłocki. Andrzej Gurba
W Tczewie samorządową kampanijną machinę na razie można porównać do ruchów żółwia, niż do pędzącej lokomotywy. Komitety wyborcze w zaciszu swoich gabinetów dogrywają kandydatów na listy i rozmawiają o ewentualnych koalicjach. W przyszłym tygodniu mają być pierwsze oficjalne prezentacje.

O władzę w samorządzie powalczy kilka lokalnych komitetów wyborczych i partii politycznych.

O reelekcję ubiegał będzie się obecny prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki z Komitetu Wyborczego Porozumienie na Plus.

Poza Porozumieniem na Plus, zgłoszone zostały: KW Stowarzyszenie Samorząd Odnowa (pełnomocnik Andrzej Czapiewski), KWW Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 (pełnomocnik Wojciech Olejniczak), KWW Wspólnie dla Tczewa (pełnomocnik Iwona Ochocka - niedawna kandydatka na posłankę z Lewicy), KWW Tczew Naszych Marzeń (pełnomocnik Sandra Polak - niedawna kandydatka na posłankę z listy Polska 2050).

Wpadka komitetu Tczew Naszych Marzeń

Ten ostatni komitet nie został jednak zarejestrowany. Powód? Przepisy wymagają, aby utworzenie komitetu poparte zostało podpisami co najmniej 20 mieszkańców. Podpisów było 40, ale tylko 12 prawidłowych. Pozostałe złożono na listach z datą wcześniejszą, niż data utworzenia komitetu. Tczew Naszych Marzeń miał siedem godzin na uzupełnienie listy z podpisami, ale tego nie zrobił.

KWW Wspólnie dla Tczewa gotowy do współpracy, ale nie z PiS

Iwona Ochocka, niedawna kandydatka Lewicy na posłankę, inicjatorka powstania KWW Wspólnie dla Tczewa podkreśla, że to lokalny komitet, który skupia mieszkańców o podobnych poglądach i pomysłach na rozwój Tczewa, choć też nie ukrywa, że są tu osoby związane z Nową Lewicą, Polską 2050, Nowoczesną i Zielonymi. Zresztą ona sama jest najbardziej rozpoznawalną lewicową twarzą w Tczewie.

- Na naszych listach znajdą się ludzie związani z Tczewem Naszych Marzeń (komitet, który nie został zarejestrowany - dop. redakcji). Łączymy siły - mówi Iwona Ochocka.

Komitet będzie miał kandydatkę na prezydentkę Tczewa. Najprawdopodobniej będzie nią Iwona Ochocka, choć obecnie tego ona nie potwierdza.

Liderzy związani z KWW Wspólnie dla Tczewa proponowali wyborczy sojusz lokalnej Platformie Obywatelskiej. Ta ostatnia się jednak na to nie zdecydowała.

Iwona Ochocka mówi, że mogą współpracować z każdym, poza PiS. Z tą partią nie jest im po drodze w żadnym wymiarze.

Samorząd Odnowa: - Obecnie rządzący to ekipa dyrektorów i urzędników

KW Stowarzyszenie Samorząd Odnowa ma w obecnej Radzie Miejskiej w Tczewie kilku radnych. To opozycja w stosunku do rządzących. W Tczewie funkcjonuje nieformalna nieco egzotyczna koalicja złożona z radnych: Porozumienia na Plus, Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

- Obecnie rządzący to ekipa prezesów, dyrektorów i urzędników. Zasiedziali i w mojej ocenie wypaleni, bez pomysłów dla Tczewa - stwierdza Łukasz Brządkowski, jeden z liderów KW Stowarzyszenie Samorząd Odnowa i być może kandydat tego ugrupowania na prezydenta Tczewa. On sam oficjalnie nie chce tego, jak na razie, potwierdzić.

Jak mówi Łukasz Brządkowski, ich komitet nie jest "polityczny".

- Jeśli na listach znajdą się członkowie jakiś partii, to "od lewa do prawa", bo polityczna przynależność nie jest dla nas wyznacznikiem działań - oznajmia Łukasz Brządkowski.

Dodaje, że dla dobra Tczewa mogą współpracować z różnymi środowiskami.

Jan Kulas. Kiedyś PO, teraz polityczny solista

Jan Kulas to były poseł kilku kadencji, przez lata związany z Platformą Obywatelską, obecnie polityczny solista. Będzie kandydatem na prezydenta Tczewa założonego przez siebie KWW Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024, co nam sam potwierdza.

W opublikowanej deklaracji programowej bardzo krytycznie ocenia obecnie rządzącego Mirosława Pobłockiego i jego ekipę mówiąc o autokratycznym stylu rządzenia i "kolesiostwie".

Czy swoich kandydatów na prezydenta Tczewa wystawią Koalicja Obywatelska oraz PiS ? Wewnętrzne rozmowy trwają. Być może KO kandydata nie wystawi, tym samym "nieformalnie" popierając Mirosława Pobłockiego.

Pięć lat temu kandydatką KO była Iwona Nitza, a PiS Tadeusz Dzwonkowski.

Samorządowy kalendarz wyborczy

Listy kandydatów na radnych trzeba zgłosić do 4 marca 2024 r. (do godz. 16), a kandydatów na prezydenta (także wójtów i burmistrzów) do 14 marca 2024 r. (do godz.

Do komisarza wyborczego w Gdańsku wpłynęło ponad 200 zgłoszeń komitetów. Około 60 z nich dotyczy całego województwa pomorskiego, a nie tylko poszczególnych gmin. Oznacza to, że formalnie takie komitety mogą zgłosić kandydatów na radnych oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów (są jeszcze dodatkowe warunki) w każdej pomorskiej gminie. Oczywiście w praktyce tak nie będzie. Poza tym, Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła zgłoszenia komitetów m.in. partii politycznych (ale nie tylko), które swoim zasięgiem obejmują cały kraj.

Prawo zgłaszania kandydatów na prezydenta miasta (burmistrza, wójta) przysługuje temu komitetowi wyborczemu, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. W każdym z tych okręgów liczba zarejestrowanych przez ten komitet kandydatów na radnych nie może być mniejsza niż liczba radnych wybieranych w tym okręgu.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. (głosowanie w godz. 7-21). Cisza wyborcza obowiązywać będzie od północy 5 kwietnia 2024 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto