Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin: zielone płuca miasta zastąpią księżycowy krajobraz po cukrowni [ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
Gminie Pelplin udało się zdobyć środki na odnowienie większości zdegradowanego terenu po zlikwidowanej cukrowni. Powstanie tu strefa rekreacyjna.

Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Rekultywacja i remediacja zdegradowanego terenu po cukrowni w Pelplinie” jest już na ostatniej prostej. Gmina w ostatnich dniach grudnia otrzymała wiadomość z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pozytywnej ocenie złożonego wniosku. Ostatecznym etapem przed podpisaniem umowy jest opublikowanie zatwierdzonej listy ocenionych projektów. Pelpliński szacuje się na 11,1 mln zł, z czego 85 proc. będzie pochodzić z dotacji.

- Teren po zamknięciu Cukrowni Pelplin był w rękach różnych prywatnych właścicieli, którzy nie mieli pomysłu na jego zagospodarowanie - wyjaśnia Mateusz Rogaczewski z Urzędu Miasta i Gminy Pelplin. - Po objęciu władzy burmistrz Patryk Demski postanowił usiąść do rozmów ze spółką „Elbar” z Katowic na temat sprzedaży terenów po cukrowni. Po około rocznych negocjacjach udało się osiągnąć satysfakcjonującą dla obu stron ofertę i na początku 2016 r. gmina nabyła prawa do dysponowania nieruchomościami.

Ustalono, że gmina nabędzie 15 hektarów terenu wraz z zabudowaniami poprzez prawo własności (jedna działka) lub prawo użytkowania wieczystego (22 działki) za łączną kwotę 1,87 mln zł, płatną w siedmiu ratach. Ostatnia rata zostanie zapłacona we wrześniu 2022 r.

Rekultywacji i remediacji ma zostać poddany teren tzw. Cukrowni „B” czyli część, która - patrząc od strony miasta - leży za torami kolejowymi. Na 12 hektarach planuje się przywrócić naturalny stan środowiska jeszcze sprzed istnienia cukrowni. Powstaną też ścieżki rowerowe i piesze oraz strefa rekreacyjna, czyli dwa boiska wielofunkcyjne, place zabaw, street workout, siłownia pod chmurką, ławki, kosze na śmieci, stoły piknikowe oraz inna mała architektura.

- Miejsce to w przyszłości ma okazję zostać "zielonymi płucami” Pelplina oraz miejscem do rekreacji i spacerów - zapowiadają urzędnicy. - Teren poprzez montaż oświetlenia i monitoringu wizyjnego będzie w pełni bezpieczny i przyjazny nawet nocą.

Planowany termin rozpoczęcia prac to druga połowa tego roku, a zakończenie i oddanie do użytkowania mieszkańcom to końcówka 2019 r.

Przypomnijmy, że większość obiektów po zlikwidowanej cukrowni zostało wyburzonych w sierpniu 2008 r. Nieczynna fabryka była dewastowana przez złomiarzy. Naruszona konstrukcja stwarzała niebezpieczeństwo, więc konserwator zabytków wydał zgodę na rozbiórkę 130-letniego obiektu. Po kilku miesiącach od wyburzenia, w październiku 2008 r., w magazynach cukrowni otwarto galerię handlową z marketem spożywczym, kilkoma sklepami i punktami usługowymi oraz parkingiem. Niewykluczone, że w przyszłości powstanie tutaj m. in. Muzeum Cukrownictwa, przystań żeglarska nad Wierzycą oraz wieża widokowa na fragmencie starego komina. W planach jest także budowa ścieżki rowerowej oraz połączenie tej części miasta z terenem Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Kościuszki.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto