Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piernikalia 2022 – Seniorzy opanowali Gniew

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
We wtorek, 4 października rozpoczął się Festiwal Artystycznej Twórczości Seniorów czyli Gniewskie Piernikalia, które trwały dwa dni. Energiczni Seniorzy opanowali serce miasta aby spotkać się z władzami gniewskiego samorządu. Seniorów serdecznie powitali burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej Czarnecki wraz z sekretarz Karoliną Liebrecht, symbolicznie przekazując na ręce prezes Uniwersytetu III Wieku klucz do bram miasta.

Na gniewskie Piernikalia przybyły artystyczne grupy seniorskie z powiatu tczewskiego: chóry, zespoły śpiewające, grupy tańczące (np. grupa p. J. Jakubowskiej z Tczewa), teatry – Tczew, grupy malarzy, Błękitna Wstęga, grupa z gniewskiego DPS, chór zumba gold, grupa rowerowa oraz pozostali słuchacze UTW.

Podczas uroczystego spotkania burmistrz Maciej Czarnecki przekazał seniorom miłą informację o kolejnym pozyskanym przez samorząd dofinansowaniu, dzięki któremu poprawi się również jakość życia osób starszych.

Po odtańczeniu tradycyjnego poloneza, którego w pierwszej parze poprowadził włodarz miasta, seniorzy w "kapeluszowym" korowodzie przemaszerowali na gniewski Zamek, gdzie odbył się Festiwal Artystycznej Twórczości Seniorów.

Na dziedzińcu zamkowym wszystkich serdecznie powitał prowadzący Aleksander Cieszyński, rozpoczynając część artystyczną. Podczas festiwalu zostały również wystawione wyjątkowe prace uniwersyteckiej grupy malarskiej, działającej w Centrum Kultury w Gniewie. O twórczości seniorów opowiedziała członkini grupy Halina Kaczmarek.

- Jako pierwszy wystąpił chór „Pasja” który jest muzyczną wizytówką Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chór istnieje od 2017 roku. Wcześniej prowadzony był przez pana Krystiana Zimnego, a w 2020 roku dyrygenturę chóru objęła chórmistrzyni pani Izabela Chyła. Chór „Pasja” jest chórem żeńskim. W repertuarze sięga do muzyki dawnej i współczesnej: zarówno sakralnej jak i świeckiej. W tym roku zdobył Brązowe Pasmo w XVII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. Chór „Pasja” zaśpiewał 3 utwory: Medieval Gloria, ludową pieśń Matulu moja oraz pieśń włoskich partyzantów z czasów II wojny światowej Bella ciao - przekazali przedstawiciele UTW w Gniewie.

Po uroczym występie gniewskiego chóru „Pasja” na scenie pojawił się zespół „Wiecznie młodzi”, który działa przy zarządzie miejskim Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Tczewie. Należy do niego 16 seniorek i seniorów. Zespół powstał w 2004 r. ramach programu "Senior bliżej Europy". Jego kierownikiem artystycznym jest pani Bożena Szczepańska. Taneczną przygodę tczewscy seniorzy rozpoczęli od "Greka Zorby". Potem w programie znalazły się tańce i folklor Kociewia, polka, polonez, tańce hiszpańskie. Zespół „Wiecznie młodzi” wystąpił też podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów w 2004 r. we Włocławku. Zaprezentowali się w szlacheckich strojach i zatańczyli dostojnego poloneza.

- Na festiwalu nie zabrakło także utalentowanych malarzy, niewątpliwie do tego grona można zaliczyć panią Jadwigę Detlaff z Pelplina, która opowiedziała seniorom o swojej twórczości. Następnie wystąpił zespół „Błękitna wstęga” działający przy Centrum Kultury w Gniewie. Jego kierownikiem jest pani Krystyna Tamowicz. Początki zespołu sięgają 2003 r. Założyła go wówczas pani Emilia Rulińska. Błękitna Wstęga na swoim koncie wiele osiągnięć, wielokrotne czołowe miejsca w przeglądzie Piaseczno Folklor Festiwal oraz cenne nagrody za swoje występy na Kociewiu oraz poza jego granicami. Swój talent muzyczny na scenie również zaprezentował Ryszard Połomski, który nie tylko śpiewa w chórze gregoriańskim „Schola Cantorum Gymevensis”, ale też pięknie maluje. Gniew stoi nie tylko śpiewem, tańcem, ale też poezją. Swoje wiersze wyrecytowała Bernadetta Gabrychowska, która pisze od wielu lat. Poezja zawsze była bliska jej sercu. - mówią organizatorzy.

Na scenie wystąpił laureat Kociewskiego Pióra oraz Pierścienia Metchyldy, urodzonego w Gdyni, ale od 50 lat mieszkającego na Kociewiu, w tym także i w Gniewie. Z zawodu inżynier, z zamiłowania – dziennikarz i poeta. Stanisław Sierko, bo o nim mowa, pierwszy tomik wierszy „Zakruszki” wydał w 1997 r., a w tym roku ukazały się dwa kolejne tomiki „Mi muzami jesień się zaczyna kociewska” i „Jestem dzieckiem anioła”.

Pierwszy dzień Piernikalii zakończył energetyczny występ uniwersyteckiej grupy zumby gold, którą prowadzi Patrycja Trowska a zajęcia odbywają się w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gniewie. Nawiązując do hasła przewodniego i ostatniej piosenki tańca grupy zumby gold "Kapelusze mają duszę", tajemnicze jury wybrało parę z najbardziej oryginalnym nakryciem głowy.

Drugiego dnia w Sali Kameralnej Centrum Kultury nastąpiła uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023. Prezes Stowarzyszenia Gniewski UTW przygotowała wykład pt. "Długa historia niedługiej ulicy", po którym słuchacze uniwersytetu wzięli udział w grze miejskiej "Śladami polskiego króla". Uroczystość zakończyła się przy kawie i cieście w Strefie Seniora mieszczącej się w przyjaznej seniorom restauracji Zamkowa.

- Serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Karolczykowi – dyrektorowi generalnemu Hotelu Zamek w Gniewie za udostępnienie dziedzińca zamkowego, pani dyrektor oraz pracownikom gniewskiego Centrum Kultury, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, panu dyrektorowi Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz dyrekcji Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie za pomoc w przygotowaniu uroczystości - przekazali swoje podziękowania organizatorzy wydarzenia.

- Bardzo dziękujemy wszystkim artystom: malarzom, poetom, tańczącym i śpiewającym seniorom. Jesteście dla wszystkich przykładem, że nawet w późniejszym wieku można rozwijać swoje pasje, osiągać sukcesy. Pokazaliście tu Państwo wspaniałą energię i ogromny twórczy potencjał. Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie i jeszcze większym składziemówi prezes UTW Walentyna Czapska.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto