Piłka ręczna. Młodzicy Sambora ze srebrnymi medalami Pucharu ZPRP

Młodzicy Sambora Tczew wracają ze srebrnymi medalami wywalczonymi w Dźwirzynie k. Kołobrzegu w finałach krajowych rozgrywek o Puchar ZPRP (uważanych za mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej).

W finałach Pucharu ZPRP rywalizowało 16 siódemek, mistrzów i wicemistrzów poszczególnych województw, które zapewniły to sobie w krajowych turniejach półfinałowych. Współzawodnictwo zaczęło się w czterech grupach, w których grano systemem każdy z każdym. Drużyny z grupowych pozycji 1-2, systemem pucharowym (po losowaniu) grały w Dźwirzynie o miejsca 1-8, pozostałe, też pucharowo, o lokaty 9-16 walczyły w odległym od Kołobrzegu o 16 km Mrzeżynie.

Podopieczni trenera Tomasza Śmiełowskiego z Sambora w pierwszym występie fazy grupowej finałów pokonali Start Konin 17:15 (8:7). W innym meczu tej grupy Dziewiątka Legnica zwyciężyła Vive Targi II Kielce 25:17 (9:8). W popołudniowych pojedynkach pierwszego dnia turnieju Sambor wygrał z Dziewiątką 26:25 (12:14), a Vive Targi ze Startem 25:22 (14:13).
Po tych spotkaniach w grupie, w której grali tczewianie stworzyła się arcyciekawa sytuacja. Przewodził Sambor z 4 pkt. na koncie. Po dwa punkty miały Dziewiątka i Vive. Dzień później, w meczach kończących grupowe współzawodnictwo Dziewiątka grała ze Startem, a Sambor z Vive.

- Dziewiątka raczej zwycięży i zapewni sobie awans do finałowej ósemki - mówił nam trener Sambora Tomasz Śmiełowski. - W drugim meczu Vive musi wygrać z Samborem różnicą pięciu bramek, by to sobie zapewnić. My z kolei, by znaleźć się w finałowej ósemce możemy przegrać różnicą czterech bramek.

Nie mylił się tczewski szkoleniowiec z wytypowaniem zwycięzcy pierwszego meczu. Dziewiątka rozgromiła 23:13 (10:6) Start zapewniając sobie tym grę w finałowej ósemce mistrzostw. A Sambor? Zremisował 20:20 (13:9) z Vive i z pierwszej pozycji awansował do grona zespołów, które później walczyły o lokaty 1-8, a więc i o medale mistrzostw Polski.

Trzeciego dnia turnieju, już systemem pucharowym, zespoły zaczęły boje o końcowe lokaty. Wśród tych walczących o miejsca 1-8 Sambor wygrał 20:14 (8:8) ze Zrywem Chorzów i awansował do strefy medalowej. Do czwórki półfinalistów dołączyli młodzicy Nike Ciechanów, którzy pokonali Kusego Szczecin 24:23 (13:12), Dziewiątki Legnica, zwyciężając Śląsk Wrocław 24:16 (13:9) oraz Agrykoli Warszawa, którzy ograli 26:17 (15:10) Wisłę Płock.

W pierwszym półfinale Dziewiątka pokonała Agrykolę 32:21 (14:12), a w drugim Sambor wygrał z Nike 31:18 (18:13). Jako ciekawostkę dodajmy, że Sambor i Nike awans do finałów Pucharu ZPRP wywalczyły w tym samym turnieju półfinałowym, który odbył się w Tczewie. Nike promocję uzyskało wówczas z pierwszego miejsca, Sambor z drugiego, a w bezpośrednim pojedynku tych drużyn tczewianie ulegli młodzikom z Ciechanowa 29:32 (13:17). W Dźwirzynie tczewianie zrewanżowali się rywalom i w sobotę zagrali z Dziewiątką w wielkim finale, którego stawką były Puchar ZPRP i złote medale MP. Dziewiątka z kolei w finale z okładem zrewanżowała się tczewianom za grupową porażkę. Zwyciężyła 40:23 (9:14) i wywalczyła złote medale. Srebrne zawisły na szyjach tczewian. Brązowe wywalczyli młodzicy Nike pokonując Agrykolę 24:23 (9:15).

Sambor: Karol Różycki, Michał Dyszer - Paweł Woźniak 35, Aleks Jączyński 20, Rafał Waruszewski 21, Kacper Sadowski 35, Sebastian Kosznik 2, Jakub Posorski 1, Michał Stawicki 2, Wojciech Nastały 5, Oskar Dziuban 10, Szymon Jabłonecki 2, Daniel Stoba 1, Wiktor Szramke 2, Mateusz Daszek 1.