Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plachandry Kociewskie, czyli nowa impreza integrująca region. Pierwsza edycja odbędzie się w Piasecznie

(PZ)
Nadesłane
W szkole w Bytoni (pow. starogardzki) odbyło się kolejne spotkanie o koordynacji i integracji działań trzech kociewskich powiatów.

Dyskusja, która miała miejsce w ubiegłą środę, była kontynuacją listopadowego spotkania, podczas którego ustalono organizację wspólnej imprezy roboczo nazwanej „Przeglandami Kociewskimi”, podczas której będą nadawane honorowe tytuły „Rzóntcy Kociewia” i „Ambasadora Kociewia”. Do grona z listopadowego spotkania zaproszono dodatkowo nieco więcej osób zaangażowanych w działalność samorządową, kulturalną i regionalną. Zjawili się m. in. przedstawiciele starostw tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego, działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z wicemarszałkiem województwa Krzysztofem Trawickim na czele, regionaliści, samorządowcy i specjaliści od promocji regionu.

- Podczas krótkiej, acz treściwej wymiany zdań, wszyscy przychylili się do propozycji prof. Marii Pająkowskiej-Kensik, by impreza integrująca nosiła nazwę „Walne Plachandry - Kociewie 2018” - informuje Piotr Wróblewski, sekretarz zblewskiego oddziału ZKP. - W kwestiach „Rzóntcy” i „Ambasadora” nie było sprzeciwów. Pojawiła się za to nowa myśl, by promować zdolną, a wręcz utalentowaną młodzież, przez wyróżnienie tytułem „Perełki Kociewia”. Pomysł się spodobał.

Nieco więcej słów padło, gdy trzeba było ustalić miejsce i datę pierwszych, tegorocznych „Plachandrów”. W efekcie udało się uzgodnić, że będzie to Piaseczno (gm. Gniew) i ostatnia sobota sierpnia (w tym czasie odbywa się tam doroczny przegląd zespołów folklorystycznych, a tego roku dodatkowo obchodzony jest jubileusz 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej. „Walne Plachandry - Kociewie 2019” zaplanowano w Arboretum w Wirtach w powiecie starogardzkim, zaś w 2020 r. - w powiecie świeckim, w Grucznie. Podjęto też decyzję, że powołany zostanie sztab koordynacyjny, którego zadaniem będzie przygotowanie „Plachandrów”. W jego skład wejdą działacze związani z miejscem imprezy i osoby delegowane przez starostów.

Goście wzięli udział w tradycyjnej szkolnej kolędzie, którą odprawił proboszcz zblewskiej parafii ks. prałat Zenon Górecki w asyście ks. radcy Romualda Prosatora i ministrantów, potem długo oklaskiwali, złożony z kolęd, minirecital zblewskich perełek - rodzeństwa Angeliki i Patryka Podwojskich.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto