Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plener malarski w Gniewie zbliża się do finałowej wystawy

Andrzej Radomski
Malarsko uzdolnieni studenci z Bydgoszczy odwiedzają Gniew już od siedmiu lat
Malarsko uzdolnieni studenci z Bydgoszczy odwiedzają Gniew już od siedmiu lat Andrzej Radomski
W Gniewie trwa coroczny plener malarski im. Leona Wyczółkowskiego.

Uczestniczą w nim studenci pierwszego roku Architektury Wnętrz, na wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska w Katedrze Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Prace związane z Gniewem powstają pod okiem profesor dr hab. Aleksandry Simińskiej oraz mgr sztuki Magdaleny Rucińskiej.

Malarskim plenerem wspomina się Leona Wyczółkowskiego, polskiego malarza, grafika, rysownika. Zainteresowanie artystą jest nieprzypadkowe, gdyż niejednokrotnie uwieczniał fragmenty architektury gniewskiej na swoich rysunkach. W 1933 roku artysta przebywał w Gniewie.

- Studenci z Bydgoszczy do Gniewu przyjeżdżają od 2009 roku - mówi Paulina Raińska z Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Gniew. - To tu pod czujnym okiem swoich opiekunów, tworzą prace, wykorzystując różne techniki malarskie.

Zwieńczeniem dwutygodniowego pobytu w Gniewie będzie poplenerowa wystawa młodych artystów. W tym roku odbędzie się ona we wtorek 12 lipca o godz. 16 na Rynku Starego Miasta w Gniewie.
Wszyscy, którzy tego popołudnia uczestniczyć będą w wystawie, obejrzą kilkaset prac, stworzonych przez bydgoskich studentów. Wzorem ubiegłego roku, również i teraz, podczas wystawy zorganizowana zostanie loteria, na którą wystawione zostaną trzy prace artystów.

Tegoroczna wystawa wzbogacona zostanie dodatkowo o prezentację projektu „Dzieci „z” Gniewu”, podczas którego powstały 174 fotografie dzieci z Przedszkola Miejskiego w Gniewie.

- Każdemu z maluchów wykonano dwa zdjęcia - tłumaczy Raińska. - Na jednym pokazany jest gniew, na drugim zadowolenie.

- Przyjeżdżając na plener jesteśmy otaczani dziećmi - opowiada o projekcie jego pomysłodawczyni prof. dr hab. Aleksandra Simińska. - Na wystawie zobaczyć będzie można zdjęcia dzieci z Gniewu. One towarzyszą nam podczas naszej pracy, wykazując naprawdę duże zainteresowanie malarstwem. Świetnie opowiadają nam też o mieście. W związku z tym chcieliśmy uhonorować miejscowych przedszkolaków, wpisując je w inicjatywę „Dzieci (z) Gniewu”. Projekt dobrze wpisuje się w hasło promocyjne miasta „Opanuj Gniew”. Naszym zamysłem było sfotografowanie dzieci, okazujących gniew. Niektóre z trudem pokazywały złe emocje na twarzy, ale nie zbrakło maluchów, które wykazały się świetną grą aktorską. Projekt jest też pewnym działaniem socjologicznym, które kontynuowane po latach, może pokazać nam, kto został w tym mieście, a kto opuścił Gniew.

Organizatorzy pleneru malarskiego, czyli Urząd Miasta i Gminy Gniew, Hotel Zamek Gniew, parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, serdecznie zapraszają na poplenerową wystawę.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto