Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja starówki w Tczewie: tak mogą się zmienić ul. Kręta i Podgórna [WIZUALIZACJE]

Przemysław Zieliński
Urząd Miejski w Tczewie rozstrzygnął konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu ul. Krętej i wschodniego odcinka ul. Podgórnej. Oba projekty mają szansę na realizację w ramach drugiego etapu rewitalizacji starówki w Tczewie.

Nadesłane prace oceniało jury w składzie: dr hab. inż. arch. Daniel Załuski - Politechnika Gdańska Wydział Architektury (przewodniczący), Marcin Górny - Gmina Miejska Tczew, Miejski Zarząd Dróg, Paulina Kremer - Fundacja Pokolenia, Daniel Piechowski - „Zieleń dla Tczewian”.

Zespół sędziowski postanowił przyznać dwie równorzędne pierwsze nagrody w wysokości 15 000 zł brutto dla zespołu autorskiego z Warszawy w składzie Maciej Kaufman i Marcin Maraszek za pracę nr 101100 w części dotyczącej opracowania zagospodarowania terenu ul. Krętej; oraz zespołu autorskiego ze Starogardu Gdańskiego w składzie Anna Piechnik i Michał Piechnik za pracę nr 181014 w części dotyczącej opracowania zagospodarowania terenu ul. Podgórnej.

Uzasadnienie zespołu sędziowskiego dla nagrody dla pracy nr 101100 za koncepcję ul. Krętej:
„Praca stanowi właściwe wyważenie możliwości aranżacji ciągu pieszego i pieszo-jezdnego, w miejscu istniejącego skrótu pomiędzy ul. Wąską i Ogrodową. Ze względu na konfigurację terenu nie było możliwe zaprojektowanie całego ciągu jako pochylni. Projektanci nie próbowali za wszelką cenę przekształcić ulicy w przestrzeń uniwersalną. Zaproponowali przebudowę istniejących schodów z właściwym wskazaniem lokalizacji dla gazonów kwiatowych, ławek, spoczników, dojść i dojazdów do posesji. Wskazali również eksponowane miejsce dla lokalizacji płaskorzeźby, która może równie dobrze być inną formą plastyczną. Zastosowali beton architektoniczny jako wiodący, nowoczesny materiał. Praca daje rozwiązanie nowoczesne, a jednocześnie pasujące do lokalnej zabudowy. Odpowiada na zapotrzebowanie mieszkańców.”

Uzasadnienie zespołu sędziowskiego dla nagrody dla pracy nr 181014 za koncepcję ul. Podgórnej:
„Praca proponuje przebudowę ul. Podgórnej w „woonerf”. Łączy w jeden pomysł realizację ulicy jako ciągu pieszo-jezdnego o uspokojonym ruchu i ciągu pieszego ze schodami. Praca nie jest nadmiernie przeładowana pomysłami. Aranżacja przestrzeni pozwala na przyszłe jej zagospodarowanie, zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Kompozycja pozostaje otwarta na ich inicjatywy, co jest ogromną wartością pracy. Projektanci w maksymalnym stopniu zachowali kamienną nawierzchnię jezdni, dzięki czemu ulica nie straci swoich historycznych walorów. Część rozebranej kostki będzie można wykorzystać przy przebudowie ulicy. Uzyskane wyspy pomiędzy jezdnią stanowią atrakcyjne platformy dla miejsc wypoczynku, zieleni, ogródków gastronomicznych i możliwych, przestrzennych działań plastycznych. Platformy te są mądrze powiązane z wejściami do budynków. Planowana jezdnia wije się we właściwy sposób, dając szansę na możliwość realizacji zjazdów z posesji, które w przyszłości będą zabudowane. Praca zachowuje historyczny charakter ulicy, nie stara się zasłonić spektakularnego widoku na Wisłę.”

Wystawa pokonkursowa prac odbędzie się w dniach 4 kwietnia - 5 maja w hallu gmachu głównego Urzędu Miejskiego w Tczewie przy pl. Piłsudskiego 1 na I piętrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto