Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2020 - Rokiem 100-lecia Szkoły Morskiej w Tczewie" - jest rezolucja radnych powiatowych

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Starostwo Powiatowe w Tczewie
Radni powiatowi jednogłośnie podjęli rezolucję, na mocy której rok 2020 ogłoszono "Rokiem 100-lecia Szkoły Morskiej w Tczewie". Obecny Uniwersytet Morski w Gdyni ma swoje "korzenie" właśnie w Tczewie. To tu powstała pierwsza szkoła morska w odradzającej się po odzyskaniu niepodległości Polsce.

Powiatowi radni podkreślają w podjętej rezolucji, że "wskrzeszona po 123 latach zaborów Rzeczpospolita, dzięki licznym zabiegom dyplomatycznym polskich przywódców, odzyskała upragniony dostęp do Bałtyku na mocy traktatu wersalskiego."

Przypomnijmy kilka faktów z historii powstania szkoły morskiej. O założeniu takiej placówki oświatowej myślano już 1919 roku. 26 sierpnia 1919 r. z inicjatywy adm. Kazimierza Porębskiego powstała komisja mająca opracować statut, organizację i program nauczania szkoły kształcącej kadry dla floty handlowej. Rok później Departament dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych wyasygnował 247 tys. dolarów na zakup i remont trzymasztowego żaglowca "Nest", który miał się stać jednostką szkoleniową studentów Szkoły Morskiej w Tczewie. Remont okrętu trwał ponad rok.

4 września 1921 r. odnowionemu żaglowcowi nadano imię "Lwów". Jego pierwszym komendantem został kpt. ż.w. Tadeusz Ziółkowski.

Wracając do samej szkoły - 17 czerwca 1920 r. minister spraw wojskowych gen. Józef Leśniewski podpisał akt utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie.

Pierwszymi kadrami zarządzającymi tą placówką zostali: Antoni Garnuszewski - dyrektor, kpt.ż.w. Gustaw Kański - inspektor i kierownik Wydziału Nawigacyjnego, a kpt.ż.w. Kazimierz Kański - Wydziału Mechanicznego.

Szkoła Morska w Tczewie działała tylko 10 lat, jednak na trwałe wpisała się w historię grodu Sambora i całego powiatu tczewskiego. Samorząd, mieszkańcy zawsze doceniali jej rangę, czego dowodem choćby nadanie imienia pierwszego dyrektora placówki Zespołowi Szkół Technicznych w Tczewie. Antoniego Garnuszewskiego upamiętniono również nadając jego imię jednemu z tczewskich osiedli.

Jak podkreślają radni, "Istnienie historycznej szkoły morskiej handlowych kadr odradzającej się Niepodległej jest dla powiatu szczególnym powodem do dumy i w 100-lecie jej powstania wymaga upamiętnienia i nowego impulsu w świadomości historycznej mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto