Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są wnioski ze spotkania STOP SPALARNI w Gniewie

Redakcja
FOT. ANNA SZAŁKOWSKA
W gorącej atmosferze przebiegało spotkanie pod hasłem "Stop spalarni w Gniewie". Emocji nie brakowało, bo większość uczestników to pracownicy produkującej keramzyt firmy Weber, której właśnie "łatkę" spalarni przypięto.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w spotkaniu wzięło udział kierownictwo firmy Weber. Nie zabrakło także przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

- Nie kieruje nami chęć zamknięcia zakładu - tłumaczył Grzegorz Wasielewski, organizator spotkania. - Jednak z nie można przeczyć faktom. W powietrzu przy określonych wiatrach unosi się nieprzyjemny, typowo chemiczny zapach, który wynika ze spalania niebezpiecznych odpadów. Ludzie chorują na zapalenie spojówek, wymiotują, mają alergie. Żądamy niezależnych, specjalistycznych badań, które będą robione w określonych miejscach i przy odpowiednich warunkach atmosferycznych.


Marek Dziurdzia, dyrektor Produkcji i Łańcuch Dostaw, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., w skład której wchodzą zakłady Weber, odpierał zarzuty.

- Podczas produkcji keramzytu, prawie 98 procent źródła energii to węgiel - mówił. - Od 2005 roku nasze emisje do atmosfery drastycznie spadły, właśnie z powodu zamiany mazutu na węgiel. Pozostałe dwa procent to oczyszczone oleje. Nie zatruwamy nikogo, przez 11 lat zainwestowaliśmy w unowocześnienie zakładu 24 mln zł. Źle się oczywiście czujemy z tym, że nasz zakład bywa źródłem tego zapachu, ale taki jest właśnie zapach gliny. Jesteśmy transparentni jako firma, zapraszamy na teren zakładu.


Wniosków ze spotkania było kilka. Najważniejsze to te, by doprowadzić do niezależnych badań oraz wystąpić do miejscowej placówki służby zdrowia o statystyki zachorowań w mieście i gminie. Kolejny wniosek był taki, aby firma zaktualizowała swoje pozwolenie zintegrowane, bo skoro nie wypuszczają do powietrza niebezpiecznych dla zdrowia substancji, nie jest im potrzebne pozwolenie na użycie kilkudziesięciu niebezpiecznych odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto