Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci w Tczewie: Gaz ze składowiska przerobią na energię

Sebastian Dadaczyński
Jedna z wiertnic pracująca już na tczewskim składowisku.
Jedna z wiertnic pracująca już na tczewskim składowisku. Sebastian Dadaczyński
Tczewskie składowisko śmieci stawia na ekologię. Do produkcji energii zaczęto tam wykorzystywać metan.

- Wykonujemy zadanie zlecone przez inwestora polegające na odgazowaniu złoża składowiska, czyli przejęcie powstającego tu metanu. Gaz zostanie przepompowany szczelnymi rurociągami do agregatu prądotwórczego, gdzie metan będzie przetworzony w energię elektryczną i cieplną - wyjaśnia Andrzej Żaczek, dyrektor techniczny nadzorujący realizację projektu w Tczewie z ramienia firmy Ekowat.

Na składowisku powstaje specjalna instalacja. W sumie firma wykona 48 otworów o średnicy 60 cm każdy. Dyrektor Żaczek podkreśla, iż pozyskiwanie metanu ze składowiska i przetwarzanie go w energię jest nie tylko działaniem proekologicznym, ale i spełniających polskie i unijne wymogi w tym zakresie.

Jedyną uciążliwością dla mieszkańców okolicy mogą być (ale nie muszą) pojawiające się czasowo nieprzyjemne zapachy. Jak zapewnia wykonawca, ulatnianie się metanu nie powinno być zbyt męczące dla mieszkańców. Inwestycja nie będzie trwała dłużej niż trzy miesiące, a samo wiercenie ok. dwóch miesięcy w okresie czerwiec-lipiec. Dzięki tej inwestycji te uciążliwości zostaną wyeliminowane na stałe.

- Taka instalacja jest potrzebna z kilku powodów. Aby uchronić mieszkańców właśnie przed zapachami niesionymi przez ulatniające się gazy, wyeliminować zagrożenie pożarowe na składowisku, ograniczyć niszczenie warstwy ozonowej oraz przetworzyć coś zbędnego w wartość, jaką jest energia - podkreśla Żaczek. - Robimy wszystko, by maksymalnie skrócić wykonywanie prac.

W Tczewie rozpocznie się niebawem budowa nowoczesnego zakładu utylizacji odpadów stałych, na którą wykonawca uzyskał już pozwolenie. Projekt obejmuje aż 23 pomorskie gminy. System obsługiwać będzie 284 tys. mieszkańców i przetwarzać 96 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Koszt inwestycji to 146 mln zł, z czego niemal 94 mln zł pochodzą z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto