Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: druga rewitalizacja starówki szansą dla Podgórnej?

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Jedna z bardziej zaniedbanych ulic w Tczewie po drugiej rewitalizacji starówki zmieni się nie do poznania? Może tak, a może nie...

Nawierzchnia traktu prowadzącego z rynku w stronę Wisły została wyremontowana podczas pierwszego etapu rewitalizacji kilka lat temu. Nowej elewacji doczekała się także stylowa kamienica na rogu z ul. Chopina. Sama ulica nie cieszy się jednak dobrą sławą. Opuszczone lokale usługowe, niezabudowane działki, a przede wszystkim okolica sklepu monopolowego, gdzie przy kontenerach na śmieci często dochodzi do publicznego spożywania alkoholu i... załatwiania potrzeb fizjologicznych.

- Jakiś czas temu jeden z mężczyzn zmarł za śmietnikiem z przepicia - przypomina zdarzenie z lipca ubiegłego roku jeden z mieszkańców ulicy.

Nadzieję na zmiany na lepsze na Podgórnej ma Krzysztof Misiewicz, miejski radny ze Starego Miasta, który zwrócił się do władz miasta z prośbą o rozważenie wyłączenia z ruchu pojazdów części Podgórnej, a konkretnie odcinka od ul. Zamkowej do ul. Chopina, i tym samym przedłużenia spacerowej części drogi widokowej.

- Obecnie ruch na tym odcinku jest sporadyczny, a ulica służy jedynie jako miejsce parkingowe kilku samochodów - dodaje radny. - Jednocześnie poprosiłem też o zmianę charakteru tego odcinka Podgórnej, poprzez zamontowanie tzw. małej architektury w postaci np. zieleni, likwidację pojemników na odpady, montaż kamery i regularne czyszczenie. Drogi widokowe powinny być wizytówką Starego Miasta, a to miejsce nie spełnia swojej roli, stąd propozycja zmiany obecnego stanu rzeczy.

Krzysztof Misiewicz liczy, że Podgórną uda się zmodernizować w ramach drugiego etapu rewitalizacji starówki. W magistracie wciąż trwają prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji, który będzie podstawą do stworzenia projektu adresowanego do Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Pomysł radnego Misiewicza jest co do zasady dobry, ale w projekcie rewitalizacji nie chodzi o to, aby zawrzeć w nim daną inwestycję, ale wpisać takie zadanie, dzięki któremu zostanie osiągnięty społeczny cel - tłumaczy prezydent Mirosław Pobłocki. - Takim pomysłem musimy się obronić przed urzędnikami marszałka. Musimy się dopasować do reguł gry, a te wciąż się zmieniają. Nadal nie wiemy na przykład, czy do programu rewitalizacji będziemy mogli wpisać Park Miejski. Wracając do tematu ul. Podgórnej, problem jest też taki, że puste działki i niszczejące kamienice leżą w rękach prywatnych, a ze współpracą bywa różnie. Nie jest też tak łatwo przestawić kontener na śmieci, bo przecież i tak musimy postawić coś w zamian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto