Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew pamiętał o poległych podczas Powstania Warszawskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Władze miasta i powiatu oraz mieszkańcy Tczewa uczcili 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Były powstańcze pieśni, Mazurek Dąbrowskiego, kwiaty, znicze i ważne słowa.

Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. dokładnie o godz. 17.00, mimo heroicznej postawy walczących i początkowych sukcesów militarnych, zakończyło się klęską i zniszczeniem Warszawy przez niemieckiego okupanta. Szacuje się, że zginęło wówczas nawet 200 tys. powstańców i cywili.

- Głównym atutem żołnierzy Armii Krajowej oraz innych podziemnych organizacji wojskowych było zaskoczenie oraz wola walki - mówił dr Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, który prowadził uroczystość przy obelisku pamięci bitew II wojny światowej.

Edmund Pek, przewodniczący Konwentu Organizacji Kombatantów w Tczewie, powiedział, że powstańcy chcieli udowodnić, że stać ich na walkę z okupantem.

- Wracamy dzisiaj myślami do heroicznej walki polskiego narodu - dodał. - Jesteśmy winni powstańcom oddanie czci za złożenie ofiary na ołtarzu Ojczyzny.

Do młodzieży i harcerzy zwrócił się wiceminister transportu i budownictwa Kazimierz Smoliński.

- Powstanie oraz powojenna walka podziemia antykomunistycznego z nowym okupantem były okresem wielu świadectw patriotyzmu młodego pokolenia: sanitariuszek czy harcerzy Szarych Szeregów - mówił minister. - Dzisiaj na szczęście takich wyzwań nie mamy, ale przecież w Europie, na Ukrainie, nadal dzieją się rzeczy straszne. Możemy teraz inaczej kształtować swój patriotyzm. Powstanie Warszawskie udowodniło tezę, że poczucie i gen wolności są dla Polakó czymś charakterystycznym.

Modlitwę za zmarłych odmówił ks. prałat Piotr Wysga, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św., wspominając o swoim poprzedniku, ks. Wacławie Preisie, który podczas powstania był kapelanem jednego z oddziałów. Ks. Preis opowiadał o nabożeństwach odprawianych pośród ruin, raz nawet zdarzyło mu się dawać ślub powstańcom.

- Na prośbę nieżyjącego się już tczewianina Mieczysława Polewicza, też powstańca, przekazałem Muzeum Powstania Warszawskiego jego aparat oraz zdjęcia z powstania - dodał ks. Wysga.

O godz. 17.00, na obchody rocznicy wybuchu powstania, zaprasza też Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew. Odbędą się one przy pomniku harcerzy poległych podczas II wojny światowej, w Parku Miejskim. Uczestnicy wspólnie ułożą symbol Polski Walczącej z 72 białych zniczy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto