Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew po raz drugi chce przystąpić do Stowarzyszenia Żuławy

szal
Pętla Żuław ma ożywić szlaki wodne
Pętla Żuław ma ożywić szlaki wodne Fot. Anna Szałkowska
Miasto Tczew ma przystąpić do Stowarzyszenia Żuławy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdy nie fakt, że rok temu się z niego... wypisał. Powrót syna marnotrawnego?

- Opuściliśmy Stowarzyszenie Żuławy, bo jako jego członek nie odczuwaliśmy większych korzyści dla naszego samorządu - tłumaczy Adam Burczyk, wiceprezydent ds. gospodarczych Tczewa. - W międzyczasie dużo się jednak zmieniło. Przede wszystkich stało się ono zarządcą Pętli Żuław, a my mamy przystań budowaną właśnie w ramach tego projektu.

Czy radnym miejskim w Tczewie, którzy mają podjąć decyzję o ponownym przystąpieniu do stowarzyszenia te wyjaśnienia wystarczą?
- Pamiętam, że podczas wycofywania się większość radni było za, przeciw głosowałem ja, a wstrzymali się od głosu Piotr Kajzer i Bartłomiej Kulas - mówi tczewski radny Krzysztof Korda. - Po roku okazało się, że najwyraźniej trójka najmłodszych radnych miała rację... Zobaczymy, jakie usłyszymy argumenty, gdy pan prezydent przedstawi nam projekt uchwały.

Przygoda miasta Tczew ze Stowarzyszeniem Żuławy rozpoczęła się w 2007 roku, bo wówczas samorząd do niego przystąpił. Wówczas zadaniem stowarzyszenia były działania promujące Wisłę jak szlak żeglugowy, aktywizacja brzegów rzeki dla celów rekreacyjnych, a także wspólna strategia w ramach działań przeciwpowodziowych. Po czterech latach rozczarowany słabymi wynikami współpracy samorząd zrezygnował z członkostwa. Postawienie w ubiegłym roku przed Stowarzyszeniem Żuławy zadania zarządzania rezultatami projektu i marką Pętli Żuław sprawiło,że powrót Tczewa na jego łono wydaje się niezbędny ze względu na przystań, która postaje przy ulicy Nabrzeżnej.

Przypomnijmy, projekt Pętla Żuław obejmuje tereny Żuław i Zalewu Wiślanego wraz z Mierzeją Wiślaną, czyli łącznie kilkunastu partnerów z dwóch województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Wdrażany jest w życie od kilku lat. Jego celem jest przede wszystkim budowa nowej i zmodernizowanie istniejącej infrastruktury wodnej. Powstają między innymi pomosty, modernizowane są przystanie i porty. Już wkrótce będą z nich korzystać żeglarze, którzy pływają na szlakach wodnych śródlądowych czy po Zalewie Wiślanym. Cały etap pierwszy Pętli Żuław kosztuje ok. 86 mln zł, ok. 80 mln kolejny. Ze Stowarzyszenia Żuławy również w zeszłym roku wypisał się powiat tczewski.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto