Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice I LO w Tczewie wśród zwycięzców projektu edukacyjnego

Opr. (PZ)
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Agata Telefus i Zuzanna Szymańska - uczennice I LO w Tczewie - zostały laureatkami konkursu literackiego, przeprowadzonego w ramach projektu „Lira Szekspira - czyli ciąg dalszy”, który odbył się pod patronatem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Zadanie polegało na napisaniu dalszego ciągu wybranego utworu dramaturga ze Stratfordu, a spośród 10 nagrodzonych prac dwie nagrody zgarnęły uczennice tczewskiego ogólniaka.

­- Udział w tym projekcie przekonał mnie, że Szekspir, którego większość kojarzy tylko z historią Romea i Julii, ma o wiele więcej do zaoferowania - powiedziała Agata Telefus, która zmierzyła się z tekstem „Burzy” i napisała wysoko oceniony przez jury monolog Ariela (bohatera „Burzy”) o wolności.

Szekspira chciała także „rozszyfrować” Zuzanna Szymańska.

- Podczas zajęć warsztatowych uświadomiłam sobie, że bohaterowie Szekspira są niejednoznaczni i wielowymiarowi, i postanowiłam wykorzystać te obserwacje w mojej pracy - stwierdziła laureatka. Rozwinęła wątki z „Wieczoru Trzech Króli”, a uwagę jury zwrócił podkreślony w tekście pracy tragizm jednej z postaci.

Projekt adresowany był do uczniów szkół średnich woj. pomorskiego spoza Trójmiasta. Tczewska jedynka znalazła się w gronie czterech szkół zakwalifikowanych do udziału w tym edukacyjnym przedsięwzięciu. Pozostałe to placówki z Chojnic, Redy i Kwidzyna.

Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach pisarskich, a opiekunowie młodych twórców mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach narzędziowych „o językowym śmietniku”, czyli o wulgaryzmach i nowoczesnej literaturze.

- Zakwalifikowanie naszej szkoły do projektu było dla nas miłym wyróżnieniem - podkreśla Dorota Sobkiewicz, anglistka. - Uczniowie chętnie zgłosili się do udziału w zadaniu, chociaż oprócz czterech trzygodzinnych sesji warsztatowych, musieli w minione wakacje zmierzyć się z dziełami Szekspira, pisząc prace konkursowe. Bardzo cieszymy się, że spośród 7 prac uczniów I LO w Tczewie, aż 4 zostały zakwalifikowane do finałowej 20 - zaznaczyła pani Sobkiewicz.

Jury konkursu w składzie: Michał Pruszak, Daniel Odija i prof. Ewa Nawrocka, zgodnie podkreśliło wysoki poziom językowy prac oraz ogromną dozę autentyczności w przekazywaniu emocji.

Zakończenie projektu w Tczewie odbędzie się w najbliższy wtorek, 2 października, o godz. 17.00 w Fabryce Sztuk. Aktor teatru „Wybrzeże” odczyta nagrodzone prace, a laureatki otrzymają nagrody rzeczowe. Wstęp na wieczór z literaturą jest wolny.

Na konkurs nadesłano 36 prac. Opiekunami tczewskiej młodzieży byli nauczyciele: Dorota Sobkiewicz, Joanna Idem i Wojciech Rychłowski. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty - dodaj do ulubionych 2018.

Tczew NaszeMiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto