Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja sprzątania ziemi przy jeziorze rokickim. Dzień Ziemi już blisko

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Anna Kordunowska
Dzień Ziemi (Earth Day), największe ekologiczne święto świata, obchodzone jest 22 kwietnia. Dodatkowo Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła tę datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Z tej okazji organizowana jest akcja sprzątania ziemi przy jeziorze Rokickim.

22 kwietnia przypada Dzień Ziemi, a w związku z nim pojawiają się akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Gmina Tczew wraz z Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego nr 79 Miasto Tczew, sołectwem Rokitki oraz Lubiszewem Tczewskim proponuje spotkanie w sobotę 23 kwietnia godz. 8.30 na plaży jeziora rokickiego, aby wspólnie oczyścić teren wypoczynku.

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi.

Międzynarodowy Dzień Ziemi w Polsce obchodzony jest od 1990 roku i każda edycja ma narzucone hasło przewodnie. Dzięki niemu wiadomo, na co organizatorzy chcą zwrócić w danej chwili szczególną uwagę. W tym roku hasło to "Inwestujmy w naszą planetę". Głównym celem w każdym roku jest uświadomienie władz i obywateli w temacie problemów ekologicznych.

Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.

Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:
-Zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe, zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
-Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy, zamiast wyrzucać.
-Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach, starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
-Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto