Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już jutro w Piasecznie odbędzie się pierwszy zlot Kociewiaków, czyli Walne Plachandry! [PROGRAM]

Krystyna Paszkowska
Zespół Burczybas z Gniewu.
Zespół Burczybas z Gniewu. PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
I Walne Plachandry rozpoczną się w sobotę, 25 sierpnia, w Piasecznie. Zlot Kociewiaków ma pomóc w integracji Kociewia oraz Kociewiaków mieszkających w trzech powiatach: starogardzkim, świeckim i tczewskim. Podczas uroczystości wręczone zostaną honorowe wyróżnienia Ambasador Kociewia i Perełki Kociewia.

Przypomnijmy, idea tego przedsięwzięcia została przedyskutowana i przyjęta podczas spotkań starostów i działaczy istniejących na Kociewiu pozarządowych organizacji społeczno-kulturalnych i instytucji kultury. Nazwę zaproponowała prof. Maria Pająkowska-Kensik. Termin Plachandrów ustalono na drugą połowę sierpnia i uzgodniono, że gospodarzem pierwszej imprezy będzie powiat tczewski, drugiej starogardzki, a trzeciej świecki. I tak co roku na zmianę.

Wybór ten jest nieprzypadkowy - w tym roku przypada jubileusz pięćdziesięciolecia koronacji Figury Matki Bożej Piaseckiej koronami papieskimi. Tam też odbywać się będzie XXV Przegląd Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia. 25 sierpnia jest pierwszym, kociewskim dniem tego festiwalu. Rozpoczyna się - tradycyjnie - uroczystą mszą świętą o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Piasecznie. Po mszy - ok. 11.30 uczestnicy przejdą do studzienki. Już na estradzie nastąpi - po raz pierwszy - wręczenie honorowych tytułów Ambasadora Kociewia i wyróżnień Perełka Kociewia. W celu wyłonienia uhonorowanych powołano specjalną Kapitułę.

Wiemy już, że pierwszy tytuł „Ambasadora Kociewia” trafi do rąk Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza, podróżnika, publicysty. W kategorii grupowej zaszczyt ten przypadnie Zespołowi Pieśni i Tańca Modraki z Pelplina.

Tytuły „Perełki Kociewia” kapituła przyznała dwóm osobom: Izabeli Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd. oraz Patrykowi Podwojskiemu - muzykowi związanemu ze Zblewem. To organista katedry w Oliwie, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu.

Podczas Walnych Plachandrów zostaną wręczone nagrody w konkursach: Współczesnej Sztuki Ludowej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich pod tytułem „Matka Boża Piasecka w sztuce ludowej Kociewia” i fotograficznym pod tytułem „Przydrożne kapliczki Matki Bożej na Kociewiu”.

O godz. 12 rozpocznie się Piaseczno Folklor Festiwal, czyli XXV przegląd kociewskich zespołów folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia. Na godz. 14 zaplanowano otwarty konkurs wiedzy o Kociewiu. 30 minut później przeprowadzony zostanie Turniej Powiatów w następujących konkurencjach: kulinaria (aintop, przekąska kociewska, deser kociewski, przetwory z owoców i warzyw), scenki i gad-ki kociewskie - w gwarze, taniec i piosenka (inspirowana folklorem kociewskim).

O 16.30 rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy. Fotograficzny „Przydrożne kapliczki Matki Bożej na Kociewiu” i Współczesnej Sztuki Ludowej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich „Matka Boża Piasecka w sztuce ludowej Kociewia”. Trwać też będzie turniej gry w starodawną grę - kapele. Na finał koncert zespołu Na cały głos.

Tczew NaszeMiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto