Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maturzyści z powiatu tczewskiego rozpoczęli walkę o swoją przyszłość [ZDJĘCIA z I LO Tczew]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Ponad 800 uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie tczewskim rozpoczęło dzisiaj, 4 maja, maturalny maraton. Nowością jest możliwość odwołania się od wyników egzaminów pisemnych.

MATURA 2017. Porady nauczyciela języka polskiego:

Maturzyści zaczęli od czwartkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W piątek o godz. 9.00 podeszli do dwugodzinnego starcia z matematyką na poziomie podstawowym, a w poniedziałek czeka ich język angielski na obu poziomach. W kolejnych dniach maturzyści będą pisać egzaminy m. in. z wiedzy o społeczeństwie, historii, biologii, chemii, fizyki, wybranych języków obcych, a także np. z wiedzy o tańcu, historii muzyki oraz filozofii.

- Łącznie w powiecie tczewskim do egzaminu maturalnego przystąpi 842 osób - informuje Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie. - W tym z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie - 76 osób, z Collegium Marianum w Pelplinie - 22 osoby, a z CKZ „Nauka” w Tczewie 76 osób. W samym Tczewie do matury przystąpi 641 osób.

W głównym terminie egzaminy dojrzałości potrwają do 26 maja. Termin dodatkowy, dla tych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na zdawanie matury w terminie dodatkowym, zaplanowano od 1 do 20 czerwca. Sesja poprawkowa z kolei odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia. Maturę poprawiać można wtedy, gdy nie zaliczyło się egzaminu z tylko jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej. Wyniki matur poznamy 30 czerwca.

Uczniowie tradycyjnie muszą przystąpić do egzaminu pisemnego z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka i język obcy nowożytny) oraz do jednego egzaminu pisemnego z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowy egzamin ustny z kolei dotyczy języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Od tego roku wszystkie osoby przystępujące do egzaminu maturalnego będą miały możliwość odwołać się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wniosek o weryfikację liczby punktów z części pisemnej należy złożyć do szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Istnieje także możliwość odwołania się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, które składa się z egzaminatorów oraz ekspertów zajmujących się daną dziedziną nauki. Podczas wglądu do pracy maturalnej uczeń ma możliwość sfotografowania jej (dotąd pracę należało przepisać).

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto