MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Priorytety prezydenta Tczewa Łukasza Brządkowskiego. To bezpieczeństwo, ale nie tylko

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W naszym cyklu "Samorząd od nowa" rozmawiamy z prezydentami, burmistrzami, wójtami i starostami, którzy pełnią te stanowiska w nowej kadencji samorządu. Poniżej rozmowa z Łukaszem Brządkowskim, prezydentem Tczewa. `

Jakie są pana priorytety jako prezydenta Tczewa w kadencji samorządowej 2024-2029?

Priorytetowe są projekty zwiększające bezpieczeństwo i lepsze funkcjonowanie miasta. Chodzi o odtworzenie centrum monitoringu, rewitalizację Parku Miejskiego, budowę basenów. To najważniejsze z zadań.

Czy w ramach rewitalizacji parku zostanie zlikwidowany amfiteatr, czy może będzie wyremontowany? Jeśli dojdzie do remontu, to kiedy?

Amfiteatr był pozostawiony sam sobie przez kilkanaście lat i jest w fatalnym stanie technicznym. Musi zostać rozebrany. W jego miejsce powstanie tzw. scena letnia jako rozwiązanie tymczasowe. Po zakończeniu pierwszego etapu rewitalizacji parku obejmującej gruntowną przebudowę alejek i uporządkowanie drzewostanu, będziemy realizować drugi etap. Zakłada on odbudowę amfiteatru i utworzenie w parku kawiarni.

W kampanii wyborczej zapowiadał pan starania o utworzenie w tczewskim szpitalu oddziału chirurgii dziecięcej. Szpital nie jest miejski, a powiatowy? Jakie konkretne swoje działania przewiduje pan w tym zakresie?

Przede wszystkim współpracę ze starostą i wsparcie finansowe. Oddział chirurgii dziecięcej jest niezbędny w tczewskim szpitalu. Od lat mówią o tym mieszkańcy. Jako prezydent wolę wesprzeć jego utworzenie, niż np. przekazywać pieniądze na zakup karetek, które później mogą jeździć w Tczewie, ale nie muszą. Jestem jeszcze przed rozmowami ze starostą w tej sprawie. Miasto Tczew mogłoby objąć część akcji szpitala i w ten sposób wziąć na siebie ciężar finansowy.

Ile według pana powinna wynosić pula budżetu obywatelskiego w Tczewie? Teraz jest 1 mln zł. Obiecał pan jej zwiększenie

2 miliony złotych, ale zastanawiamy się nad zmianą formuły. Chodzi o to, aby wspierać nie tylko większe lub mniejsze projekty inwestycyjne, ale także tzw. zadania miękkie, choćby projekt sterylizacji kotów.

Zapowiadał pan modernizację targowiska miejskiego? Kiedy to nastąpi i w jakim zakresie?

Targowisko miejskie jest mocno zaniedbane i musi być przystosowane do współczesności. Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia jego koncepcji użytkowej. Teren targowiska powinien zostać wyrównany, konieczne jest jego zadaszenie, wykonanie zaplecza sanitarnego. Czas realizacji zależy od pozyskania zewnętrznych środków na ten cel.

Czy przewiduje pan zmiany, jeśli chodzi o inwestycje basenowe? Mam na myśli budowę przyszkolnego obiektu oraz modernizację istniejącego kompleksu przy ulicy Wojska Polskiego.

Bardzo dużo zależy od rozstrzygnięć przetargowych, które pokażą na co nas stać. Obecne projekty powstały za czasów mojego poprzednika i to one są procedowane. Jeżeli oferty przetargowe okażą się zbyt drogie, wracamy do prac projektowych i nowych decyzji. Jeśli nie, działamy według pierwotnego scenariusza, czyli realizacji dwóch inwestycji. To dwie różne opcje. Trzecia zakłada budowę przyszkolnego basenu bez modernizacji w tym samym czasie istniejącego kompleksu przy ulicy Wojska Polskiego. Tak, aby mogły z niego korzystać np. nasze klasy pływackie. W całej analizie istotne jest to, że mamy rządowe dotacje na te inwestycje (25 mln na przyszkolny basen i 15 mln na modernizację istniejącego obiektu - dop. redakcji). Nie możemy tego nie uwzględniać.

Dziękuję za rozmowę.

***
Łukasz Brządkowski (Samorząd OdNowa) wygrał wybory prezydenckie w Tczewie w drugiej turze pokonując dotychczasowego długoletniego włodarza Mirosława Pobłockiego. Zdobył 11 687 głosów - 66,04 procent. Jego konkurent otrzymał 6 011 głosów - 33,96 procent. Frekwencja wyniosła 41,97 procent.

***
Łukasz Brządkowski ma 43 lata. Ukończył politologię na Uniwersytecie Gdańskim i studia podyplomowe z zarządzania na Politechnice Gdańskiej. Pracował w Platformie Przemysłu Przyszłości zajmującej się modernizacją polskiego przemysłu. Od 2018 roku był radnym miasta Tczewa. Udziela się społecznie. Współtworzył takie inicjatywy jak: Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta, zajmujące się promocją lokalnej historii oraz Społeczny Komitet Odbudowy Mostu, który działa na rzecz odbudowy Mostu Tczewskiego. Przez 12 lat był prezesem Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. Stowarzyszenie to inicjator projektu społecznej rewitalizacji Parku Miejskiego, utworzenia Lasu Miejskiego na dawnym poligonie czy powołania Muzeum Kolejnictwa w tczewskim “okrąglaku”. Jest także współautorem dwóch książek o historii Tczewa oraz wolontarystycznym miejskim przewodnikiem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto