MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie na szczycie w sprawie odbudowy zabytkowego Mostu Tczewskiego. Będą nowe decyzje

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Mieszkańcy czekają na wznowienie prac przy odbudowie Mostu Tczewskiego i szybki finał prac.
Mieszkańcy czekają na wznowienie prac przy odbudowie Mostu Tczewskiego i szybki finał prac. Przemysław Świderski
W środę (29.05.2024 r.) odbędzie się spotkanie w sprawie odbudowy Mostu Tczewskiego. Jego uczestnicy to m.in: starosta tczewski, wojewódzki konserwator zabytków, społecznicy. Mają zostać wypracowane nowe decyzje.

- Dalsze finansowanie wstrzymanej przez poprzedniego konserwatora zabytków (w 2019 roku - dop. redakcji) odbudowy zabytkowego Mostu Tczewskiego powinno odbywać się w 100 procentach z budżetu państwa. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, aby wpisać inwestycję do budżetu centralnego. To jedna sprawa. Druga, to powrót do pozwolenia na budowę z 2017 roku bez późniejszych niezrozumiałych decyzji byłego konserwatora zabytków Igora Strzoka. Mam na myśli przede wszystkim zrezygnowanie z kosztownej ekspozycji na brzegu dużego fragmentu przęsła ESTB (jego długość to około 114 metrów - dop. redakcji). Reasumując, chodzi o "pierwotną" historyczną odbudowę mostu, dokończenie tego co zaczęliśmy. To m.in. odbudowanie filaru, ułożenie okładziny kamiennej na gotowy przyczółek i wykonanie jednego nowego przęsła oraz prace związane z Muzeum Mostów Tczewskich. Spojrzenie nowego konserwatora zabytków jest podobne do naszego. Jeśli w tym roku inwestycja zostanie wpisana do budżetu centralnego, to w ciągu trzech lat wszystko powinno być gotowe. I w końcu mieszkańcy będą mogli korzystać z tego mostu - stwierdza Mirosław Augustyn, starosta tczewski.

Dodajmy, że powiat tczewski ma promesę z Polskiego Ładu na odbudowę mostu w wysokości 65 mln zł. Termin jej wykorzystania przedłużono do końca 2024 roku.

Zobacz także:

Przypomnijmy, że na początku grudnia 2023 roku Igor Strzok zorganizował, przed spodziewanym odwołaniem go ze stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków, konferencję w sprawie Mostu Tczewskiego.

Co ogłosił wcześniej Igor Strzok w sprawie Mostu Tczewskiego ?

- Nastąpiła finalizacja procesu zatwierdzania projektów (powiatu tczewskiego - dop. redakcji) dotyczących rekonstrukcji, przebudowy, konserwacji Mostu Tczewskiego w zakresie złożonych wniosków. Przypomnę, że 11 kwietnia 2023 roku podpisałem decyzję umożliwiającą przeniesienie pozostałości przęsła ESTB, pochodzącego z czasów drugiej wojny światowej i zamontowanego w latach 50. XX wieku na Moście Tczewskim, znad nurtu Wisły na brzeg, celem jego ekspozycji. 25 października 2023 roku wydaliśmy decyzję pozwalającą na rekonstrukcję czterech kwadratowych wież przyczółka zachodniego. Te wieże oraz znajdująca się między nimi arkada otwierająca dawny wjazd na most, to najbardziej charakterystyczny element tego mostu. 30 listopada 2023 roku podpisałem decyzję akceptującą projekt rekonstrukcji cylindrycznych wież, które znajdowały się na filarach mostowych - mówił Igor Strzok, ówczesny pomorski wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku.

Zobacz też:

Historia Mostów Tczewskich

  • Decyzję o budowie kolejowo-drogowego mostu na Wiśle w Tczewie ówczesne państwo pruskie podjęło w 1845 roku. Budowa Mostu Tczewskiego trwała siedem lat (1851-1857). Król Prus Fryderyk Wilhelm IV wmurował kamień węgielny w lipcu 1851 r. W ciągu roku wybudowano dwa mostowe przyczółki. W ciągu dwóch lat wykonano wszystkie filary. W 1855 roku rozpoczęto montaż przęseł kratownicowych Karla Lentzego. Przęsła miały po 130 metrów długości. Rok później zaczęto budować wieże na filarach.
  • W 1857 roku most oficjalnie otwarto. Miał 837 metrów długości. Przez dwa lata był to najdłuższy most na świecie. W 1859 roku palmę pierwszeństwa przejął most Wiktorii w Kanadzie. W następnym roku dokończono m.in. budowę wież. Portale wjazdowe mają wieże w kształcie prostopadłościanu, pozostałe wieże są w kształcie walca. Most ma 6 przęseł, 2 portale wjazdowe i 5 par wież.
  • W 1888 roku rozpoczęto budowę nowego dwutorowego mostu kolejowego, 40 metrów od pierwszego. Jego otwarcia dokonano w 1891 r. Miał długość 837 metrów, dwa portale wjazdowe, sześć przęseł soczewkowych (każde 129 metrów). Pierwszy most stał się tylko przeprawą drogową.
  • W 1912 r. oba mosty wydłużono o prawie 250 metrów (w kierunku Lisewa).
  • Po pierwszej wojnie światowej Tczew stał się miastem polskim. 1 września 1939 roku polscy żołnierze wysadzili mosty, aby nie przejęli ich Niemcy. W październiku 1939 roku Niemcy, po prowizorycznej odbudowie, najpierw przywracają ruch kolejowy, a następnie drogowy.
  • Odbudowę mostu rozpoczęto zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej. Z pomocą przyszła m.in. Wielka Brytania przekazując cztery przęsła ESTB (każde 100 metrów długości). W końcu 1947 roku otwarto jednotorowy most kolejowy, a w połowie stycznia 1948 roku przywrócono ruch na moście drogowym. W latach 60. wymieniono część przęseł, wykonano jezdnię. W 1971 roku zapadła decyzja o dokończeniu odbudowy mostu kolejowego.
  • W 2000 roku do rejestru zabytków wpisano trzy ocalałe XIX-wieczne przęsła oraz cztery wieże. W 2016 roku cały most staje się zabytkiem.
  • W 2011 roku wstrzymano ruch drogowy na moście z powodu złego stanu przęseł. W 2012 roku rozpoczęto trwające kilka lat prace remontowe polegające m.in. na odrestaurowaniu wież, remoncie przęseł. Do tej pory na prace remontowe wydano około 70 milionów złotych.
  • W 2019 roku przerwano prace.

Zdjęcia Mostu Tczewskiego:

Mieszkańcy czekają na wznowienie prac przy odbudowie Mostu Tczewskiego i szybki finał prac.

Spotkanie na szczycie w sprawie odbudowy zabytkowego Mostu T...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto