Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: uroczystości na cmentarzu jeńców austriackich. Gościem był konsul honorowy Austrii [ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
150. rocznicę wojny prusko - austriackiej na cmentarzu przy ul. Suchostrzygi Dworzec upamiętniono w czwartek, 27 października, zmarłych w obozie jenieckich jeńców austriackich.

Historię cmentarza jeńców austriackich przypomniał dr Krzysztof Korda, historyk i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Na niewielkiej nekropolii, w której centrum stoi kamienny obelisk z dwugłowym orłem, spoczywa 26 żołnierzy austriackich, zmarłych podczas epidemii cholery i tyfusu w obozie jenieckim, otwartym w Tczewie po wojnie prusko - austriackiej w 1866 r. Jeńcy podczas pobytu w obozie budowali pobliską drogę do Skarszew. Nazwiska zmarłych żołnierzy zapisał wikariusz parafii farnej, ks. Robert Sawicki, późniejszy jej wieloletni proboszcz.

- Pomnik ufundowali koledzy zmarłych w obozie pod Tczewem jeńców - tłumaczył Krzysztof Korda uczniom z SP nr 8 i II LO oraz gościom uroczystości.

Na tablicy znajdziemy nazwiska, austriackie, włoskie, polskie, ukraińskie, czeskie i węgierskie, co świadczy o wielonarodowości Cesarstwa Austriackiego. Sam obelisk pochodzi z 1888 r., kiedy to z inicjatywy weteranów wojny uporządkowano teren cmentarza. Na pomniku umieszczono medalion z herbem Austrii oraz dewizą domu Habsburgów: „Viribus Unitis”, czyli „Wspólnymi siłami”. Dwadzieścia lat później na cmentarzu postawiono dodatkowo krzyż, a całość ogrodzono murem. Po I wojnie światowej nekropolia znowu popadła w zapomnienie i została zdewastowana. Wyremontowano ją w 1937 r. dzięki środkom władz austriackich, a w uroczystości z okazji zakończenia prac wzięli udział przedstawiciele władz Polski, Austrii oraz biskup chełmiński Stanisław Okoniewski. Po latach zapomnienia, w 1994 r., dzięki inicjatywie Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego „Trsow” i Gdańskiego Oddziału Towarzystwa nad Zabytkami uporządkowano teren cmentarza oraz wpisano go do rejestru zabytków.

Za zorganizowanie uroczystości dziękował Marek Kacprzak, konsul honorowy Republiki Austrii w Polsce.

- Cieszę się, że w dzisiejszej uroczystości uczestniczy także młodzież, a jej organizacja spotyka się z akceptacją władz miasta i lokalnej społeczności - powiedział konsul. - To jedyny taki cmentarz w Polsce północnej.

Organizatorami wydarzenia byli: Konsulat Republiki Austrii w Gdańsku, prezydent miasta Tczewa,
starosta tczewski, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Nadwiślański Klub Krajoznawczy „Trsow”, Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Stowarzyszenie Polsko-Austriackie w Gdańsku, Szkoła Podstawowa nr 8 im. św. Wojciecha w Tczewie oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto