18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczewianie Roku 2013: Andrzej Netkowski i Maciej Sodkiewicz

tekst S. Dadaczyński, fot. P. Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
W Centrum Kultury i Sztuki w czwartek zorganizowano uroczystą sesję Rady Miejskiej z okazji Dnia Tczewa. Jest to święto na pamiątkę wkroczenia do miasta wojsk gen. Józefa Hallera. W 1920 r. Tczew powrócił po latach zaborów do Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczął występ nowego miejscowego zespołu pieśni i tańca Frantówka. Uczestnicy sesji odśpiewali Hymn Kociewski. Tuż po tym przewodniczący rady Mirosław Augustyn otworzył sesję, powitał gości i poprosił o wprowadzenie sztandaru rady i odśpiewanie Hymnu Narodowego.

Przewodniczący odczytał list od profesora Kazimierza Denka, Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, który mieszkańcom Tczewa z okazji święta miasta złożył życzenia. Z kolei radny, historyk, autor wielu książek o Tczewie Kazimierz Ickiewicz wygłosił okolicznościowe, ładne przemówienie. Mówił o tym, by zawsze szanować swą Ojczyznę.

- Niektórzy często krytykują swój kraj, ale powinni sobie odpowiedzieć też na pytanie, co dla niego zrobili społecznie - bez profitów czy innych korzyści - mówił Ickiewicz.

Dodał, że Ojczyznę nie tylko należy szanować, ale też kochać. Przytoczył tu słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego "Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce".

Z kolei prezydent miasta Mirosław Pobłocki przypomniał najważniejsze inwestycje wykonane w 2013 roku, m.in. budowę ulicy Nowosuchostrzyckiej, remont dwóch kamienic przy ul. Zamkowej, czy inne działania w ramach rewitalizacji Starego Miasta.

- To był rok proinwestycyjny. Na różne zadania wydaliśmy 25 mln zł. Na ich realizację pozyskaliśmy środki unijne oraz rządowe - mówił prezydent. Zaznaczył, że ten rok będzie nieco skromniejszy, ale miasto zrealizuje kolejne inwestycje poprawiające komfort życia mieszkańców. Dodał, że samorząd jednocześnie pracuje nad zagospodarowaniem dawnych terenów wojskowych przy ul. Wojska Polskiego, by utworzyć tam nowoczesne centrum Tczewa.

Po okolicznościowych wystąpieniach wręczano nagrody. Medal „Pro Domo Trsoviensi”, na wniosek tczewskiego hufca ZHP, radni miejscy przyznali Janowi Szymale. Wyróżnienie zostało przyznane za "działalność społeczną, a w szczególności za odbudowę i rozwój harcerstwa w Tczewie i na terenie powiatu tczewskiego, za prawdziwie mistrzowską edukację kilku pokoleń tczewskich harcerzy, organizację i prowadzenie wielu obozów harcerskich na przestrzeni kilkudziesięciu lat oraz za wierne trwanie w życiu zawodowym i osobistym wedle ideałów i wzorów harcerskich w myśl idei – Bogu, Ojczyźnie i bliźnim".

Kolejno wręczono nagrody Tczewianin Roku 2013. Po raz pierwszy w historii tego wyróżnienia uhonorowano dwie osoby: Andrzeja Netkowskiego, który przepłynął kajakiem Wisłę z Oświęcimia do Tczewa, promując swoje miasto, a także Macieja Sodkiewicza, żeglarza i podróżnika. W ubiegłym roku był kapitanem wyprawy Rosyjska Arktyka 2013. Na jachcie cały czas wisiała flaga z herbem Tczewa.

Warto dodać, że statuetki „Tczewianin Roku 2013” otrzymali także laureaci z poprzednich lat, gdyż dopiero od 2013 r. wręczane są właśnie takie statuetki, więc władze miasta uznały, że powinny one trafić także do pozostałych wyróżnionych.

Dodajmy, że wręczono także nagrody specjalne za całokształt pracy na rzecz Tczewa. Te otrzymali; Areszt Śledczy w Starogardzie Gd. (osadzeni z tego miasta bardzo aktywnie działali w kwestiach porządkowych) oraz Józef Golicki za szeroką działalność kulturalną, m.in. organizator tczewskich imprez poświęconych pamięci muzyka Grzegorza Ciechowskiego.

Ostatnim punktem sesji było wręczenie wyróżnień Rady Programowej Kociewskiego Kantoru Edytorskiego „Pierścień Mechtyldy”. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Sturmowska (Pinczyn) - w kategorii literatura, Jadwiga Mielke, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. F. Wierzchowskiego w Gniewie - w kategorii regionalizm, prof. Tadeusz Linkner (Kościerzyna) - w kategorii literatura, Bogdan Wiśniewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie - w kategorii publicystyka. Wyróżnienie w kategorii literatura otrzymał także Edward Zimmermann z Gdyni (wyróżnienie z ub. roku).

Na koniec samorządowcy i zaproszeni goście złożyli na ręce przewodniczącego rady i prezydenta miasta życzenia. Jak mówili, chcą, aby Tczew nadal się prężnie rozwijał, a mieszkańcy byli zadowoleni z tych działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto