Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tczewie ruszyła „Pomorska Szkoła Debaty Historycznej”

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Instytut debaty publicznej
W piątek, 23 września 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie odbyły się pierwsze zajęcia w ramach „Pomorskiej Szkoły Debaty Historycznej”.

To trzecia edycja projektu edukacyjnego, którego celem jest, z jednej strony, wyposażanie uczniów w wiedzę naukową dotyczącą przemian ustrojowych w latach 1918 - 1989, a z drugiej zachęcanie do refleksyjnego spoglądania na minione wydarzenia poprzez aktywny udział w debatach historycznych.

- Historia jest nauczycielką życia, dlatego uczenie na temat przemian ustrojowych jest bardzo ważnym elementem kształcenia młodych ludzi - mówi prowadzący zajęcia Andrzej Skiba, prawnik i politolog - Podczas pierwszych zajęć uczniowie poznawali najważniejsze regulacje prawne, które na przestrzeni minionych lat, kształtowały ustrój Polski, takie jak: konstytucja kwietniowa czy konstytucja marcowa.

Wkrótce w Tczewie odbędą się również zajęcia praktyczne w zakresie wykorzystywania źródeł historycznych oraz toczenia debat oksfordzkich na tematy dotyczące minionych dziejów. Po całym cyklu przygotowań uczniowie wystąpią w debacie, która odbędzie się w u nich w szkole. Formuła debaty została oparta na wywodzącym się z Wielkiej Brytanii modelu oksfordzkim, który zakłada udział dwóch, czteroosobowych drużyn, z których jedna ma za zadanie przedstawiać argumenty popierające dany temat, a druga kontrargumentować.

Projekt „Pomorska Szkoła Debaty Historycznej” potrwa do końca listopada 2022 roku, a jego zwieńczeniem będzie gala finałowa na Uniwersytecie Gdańskim. Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Patriotyzm Jutra” jest programem realizowanym od 2006 roku ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Muzeum Historii Polski jest jego operatorem od 2009 roku. W latach 2009-2021 rozdysponowano 36 mln złotych i dofinansowano ponad 1400 projektów. Zgłoszono blisko 11 000 projektów z całej Polski.

W ubiegłorocznej edycji programu Muzeum udzieliło dofinansowania 124 zadaniom, poświęconym różnorodnym dziedzinom historii: historii politycznej, gospodarczej, historii nauki i techniki, a także historii społecznej, historii życia codziennego. Ze względu na sytuację pandemiczną część zadań była realizowana wówczas on-line.

Spośród 641 nadesłanych zgłoszeń zespół sterujący w trybie konkursowym zdecydował o przyznaniu dofinansowań na realizację 117 zadań na łączną kwotę 3,9 mln złotych.Dofinansowaniami w wysokości od 5 tys. do 63 tys. złotych wsparto realizację różnorodnych działań edukacyjno-animacyjnych, popularnonaukowych czy upamiętniających lokalne i ogólnopolskie wydarzenia historyczne.

- Wśród złożonych wniosków są warsztaty, spacery historyczne, wystawy czasowe, gry terenowe, wywiady i spotkania ze świadkami historii, spektakle, działania artystyczne i edukacyjne, kampanie i akcje społeczne, a także portale internetowe promujące historię. Są to zarówno projekty lokalne, obejmujące zasięgiem jedną miejscowość, gminę czy województwo, jak i działania ogólnopolskie - mówią organizatorzy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto