Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne Warsztaty Literackie z Danielem Odiją w tczewskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Opr. (PZ), fot. Jacek Cherek
Jacek Cherek/MBP Tczew
W dniach 3-4 lipca, w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, zorganizowane zostały Wakacyjne Warsztaty Literackie. Pod okiem Daniela Odiji, prozaika, animatora kultury, publicysty, autora powieści „Ulica”, „Niech to nie będzie sen”, „Tartak”, „Kronika umarłych” młodzi adepci sztuki pisarskiej poznawali tajniki literackiego rzemiosła, uczyli się jak odpowiednio formułować myśli, przelewać na papier odczucia, emocje, przeżycia, jak trafnie dobierać słowa oraz konstruować narrację powieściową.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się między innymi skąd czerpać inspiracje oraz pomysły na fabularne rozwiązania, w jaki sposób twórczo wykorzystywać zjawiska, przedmioty, zachowania ludzkie widziane i doświadczane na co dzień, a także na ile ważne w literackiej kreacji są wspomnienia, marzenia senne oraz obrazy podsuwane przez wyobraźnię.

Podczas części praktycznej przyszli mistrzowie pióra mogli liczyć na wsparcie, krytyczne uwagi oraz wskazówki ze strony profesjonalnego znawcy pisarskich tajników. Wtorkowe spotkanie rozpoczęło się od omówienia procesu powstawania książki, począwszy od pomysłu autorskiego, poprzez działania redakcyjne, aż do momentu publikacji
i pojawienia się nowo wydanego tytułu w księgarniach oraz na bibliotecznych półkach.

Po teorii przyszedł czas na praktykę. I to praktykę w prawdziwie egzotycznym wydaniu. Japonia… Kraj Kwitnących Wiśni, kraina walecznych samurajów oraz tajemniczych, zmysłowych gejsz o twarzach skrytych w cieniach wachlarzy. Wielobarwne kimona, mrożące krew w żyłach opowieści, sushi, manga, anime, a także… HAIKU, zwiewne, ulotne miniatury poetyckie, inspirowane chwilą, odczuwanymi emocjami oraz związkiem człowieka z naturą. Dzieci biorące udział w warsztatach dowiedziały się na czym polega poetyka haiku oraz jakie są założenia i wyznaczniki gatunkowe omawianej formy literackiej. W części praktycznej zadaniem zebranych było napisanie tekstów wzorowanych na japońskim trójwersie.

Powstałe utwory pokazały jak ogromne pokłady twórczych umiejętności drzemią w uczestnikach zajęć. Dyscyplina wypowiedzi, uwrażliwienie na słowo pisane, zaduma nad naturą, nad tym co zwiewne, przemijalne, rozbudowana metaforyka, indywidualne natchnienia, emocje, spostrzeżenia - wszystko to królowało podczas ćwiczeń warsztatowych Daniela Odiji. W ramach środowego spotkania miłośnicy sztuki pisanej uzyskali od prowadzącego wskazówki dotyczące sposobów kreacji świata przedstawionego, poznali tajniki tworzenia literackich postaci, dowiedzieli się jak ważne dla samej fabuły są intrygujące opisy scenerii, a także budujące napięcie zwroty akcji.

Pisarz zwrócił młodym podopiecznym uwagę na fakt, że szeroko rozumiana twórczość to nie tylko proza i sławiąca ulotność chwili poezja, ale również, znana starszym i młodszym odbiorcom, opowieść komiksowa. Daniel Odija wyjaśnił uczestnikom bibliotecznych warsztatów czym charakteryzuje się komiks, jakie są wytyczne dotyczące rozmieszczenia sekwencji obrazkowych na planszach, a także jakimi zasadami powinien kierować się autor podczas tworzenia scenariusza historii rysunkowej. To tyle w kwestii teorii. A co z praktyką? Tym razem na młodych adeptów sztuki pisarskiej czekało nie lada wyzwanie. Legenda w wydaniu pomorskim. Czy możliwe jest stworzenie baśniowej opowieści, której fabuła opierać się będzie na trzech losowo wybranych słowach? Nic prostszego! Ponure zamczyska, piekielni myśliwi, pozbawione powiek zmory, lustra posiadające magiczną moc, syreni śpiew, szczerozłote głazy, medaliony o magicznych właściwościach, strumień ukrytych wspomnień, skrzaci dzwon – to tylko niektóre spośród motywów obecnych w powstałych pracach literackich.

Jak się okazuje dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Talent, zapał, pomysłowość młodych twórców przerosły oczekiwania samego prowadzącego. Czyżby w bibliotecznych warsztatach uczestniczył przyszły powieściopisarz bądź dumający nad kruchością świata poeta? Kto wie… Czas pokaże.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto