MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Życie Tczewem pisane

Józef M. Ziółkowski
Czesław Glinkowski ze swoją publikacją.
Czesław Glinkowski ze swoją publikacją.
Czesław Glinkowski jest autorem wspomnień pt. "Życie Tczewem pisane". Własnym sumptem wydał dziesięć egzemplarzy książki, w której snuje refleksje długoletniego prezydenta Tczewa.

Czesław Glinkowski jest autorem wspomnień pt. "Życie Tczewem pisane". Własnym sumptem wydał dziesięć egzemplarzy książki, w której snuje refleksje długoletniego prezydenta Tczewa.

Autorowi chodzi o pokazanie życia społeczno-gospodarczego miasta w czasie trwania jego prezydentury od 15 lutego 1977 roku do 13 września 1990 roku. Dlatego wątki osobiste przeplatają się z wydarzeniami miejskimi, w których autor uczestniczył będąc prezydentem Tczewa. Książka jest dokumentem tamtych dni pisanym czasami subiektywnie. Autor w dużym skrócie oddaje zapis 58 lat życia i pracy, w tym 31 lat zamieszkiwania w Tczewie.
Refleksje Czesława Glinkowskiego są doskonałym uzupełnieniem najnowszej historii Tczewa i zapewne sięgną po nie ci, których ona interesuje. Pierwszy z rozdziałów poświęcony jest dzieciństwu i czasom nauki w szkole podstawowej i średniej.

Oprócz danych statystycznych dotyczących rozwoju Tczewa, autor przypomina też ludzi, którzy sprawowali władzę od 1920 roku, kreśląc ich krótkie charakterystyki. W książce są też zapiski pierwszych lat pracy Czesława Glinkowskiego, jako prezydenta. Z kronikarską dokładnością odnotował to, co wydarzyło się w ciągu jego 13-letniej prezydentury. Jest dokumentacja spotkania z Lechem Wałęsą na stadionie miejskim w 1981 roku, a także wspomnienie o stanie wojennym. Rok 1990 był ostatnim rokiem prezydentury Czesława Glinkowskiego. Autor pisze, że miał świadomość zwycięstwa Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Tczewie i że dłużej nie będzie prezydentem.
Ostatni rok prezydentury zakończył na pierwszej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 27 czerwca 1990 roku.

Pisząc o przedsiębiorstwach nie zapomniał Czesław Glinkowski o ludziach z którymi pracował. Był między innymi Zygmunt Kułakowski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz docent Przemysław Smolarek, z którym wspólnie tworzyli Muzeum Wisły w Tczewie. Na prezydenckiej drodze Czesław Glinkowski spotkał wielu ludzi. Był wśród nich nieżyjący już Roman Klim, pierwszy kustosz Muzeum Wisły, a także oficerowie przedwojennej szkoły Morskiej w Tczewie z inżynierem Markiem Hłasko. Wspomina Józefa Dylkiewicza, pedagoga, pisarza, Romana Landowskiego, poetę i prozaika, Andrzeja Grzyba, który był sekretarzem Kociewskiego Magazynu Regionalnego.

Za czasów prezydentury Czesława Glinkowskiego, w maju 1989 roku wmurowano akt erekcyjny pod budowę oczyszczlni ścieków komunalno-przemysłowych dla Tczewa. Jeden z podrozdziałów publikacji poświęcony jest budownictwu sakralnemu na osiedlach Górki, Staszica i Suchostrzygach. W książce zawarto również wspomnienia o dwóch pożarach, które do dziś pamięta wielu mieszkańców Tczewa. Podczas pierwszego z nich spaleniu uległa drewniana wieża kościoła pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Tczewie. Pożar wybuchł w niedzielny poranek 29 sierpnia 1982 roku. Drugie wydarzenie miało miejsce 8 stycznia 1988 roku, gdy w płomieniach stanął dach Zespołu Szkół Budowlanych przy ówczesnej ulicy Dzierżyńskiego.
"Jak każdy tczewianin normalnie żyłem i pracowałem wierząc, że dobrze służę mieszkańcom naszego miasta" - napisał w książce Czesław Glinkowski.
Jeden z egzemplarzy książki były prezydent Tczewa przekazał Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie można skorzstać z publikacji.

  • Nauczyciel

    Czesław Glinkowski urodził się w rodzinie robotnika drogowego Bernarda Glinkowskiego i Klary z domu Pękala we wsi Nowy Dwór koło Pelplina. Po powrocie w 1946 roku z przymusowych robót w Niemczech ojciec Czesława Glinkowskiego podjął pracę w PKP w Pelplinie.
    Młody Czesław uczęszczał do Collegium Marianum, po skończeniu szkoły został urzędnikiem PKP, potem w 1950 roku rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Tczewie. Następnie był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Rudnie i Szkole Podstawowej nr 2 w Pelplinie. Zawarcie związku małżeńskiego wiązało się z decyzją o miejscu zamieszkania. Cz. Glinkowski pisze, że został tczewianinem ?z nakazu małżeńskiego?. Większe mieszkanie mieli rodzice żony w Tczewie. Młodzi małżonkowie zamieszkali u teściów przy ul. Kaszubskiej i zapisali się do spółdzielni mieszkaniowej.
    Czesław Glinkowski został nauczycielem w wybudowanej z okazji 700-lecia miasta Tczewa Szkole Podstawowej nr 1 na osiedlu Czyżykowo. Była to pierwsza wybudowana w Tczewie po wojnie szkoła podstawowa. Później był dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Tczewie. W tym czasie powstał budynek szkoły przy ul. Gdańskiej.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto