Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobiegł końca tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W minioną środę 31 sierpnia miało miejsce uroczyste zakończenie XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w katedrze w Pelplinie. Tradycyjnie koncerty w ramach wydarzenia odbywały się w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 19.00 w pelplińskiej świątyni.

Na tegoroczną edycję festiwalu składało się 9 koncertów w dniach od 6 lipca do 31 sierpnia 2022, podczas których można było usłyszeć 35 wykonawców z 13 polskich miast, 6 krajów Europy i 4 krajów spoza starego kontynentu. Nie można także zapominać o koncertach towarzyszących festiwalowi, których w tym roku zaplanowano aż 22.

Pelpliński festiwal trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. To zarazem (od początku istnienia!) największe i najważniejsze wydarzenie tego profilu w diecezji pelplińskiej i na całym Kociewiu. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m. in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych w 6 województwach!

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie od początku swego istnienia jest największą imprezą kulturalną tego typu w regionie. Wspólny wysiłek organizatorów, od wielu lat przynosi wymierne owoce w postaci niezwykłych doświadczeń muzycznych słuchaczy. Życzę, aby kolejne lata niosły ze sobą dalszy rozwój Festiwalu, a jego głęboko zakorzeniona tradycja stanowiła o wysokiej randze oraz swoistym fenomenie tego wydarzeniapowiedział podczas uroczystego zakończenia festiwalu burmistrz miasta i gminy Pelplin Mirosław Chyła.

Tylko w ramach Festiwalu, w ciągu ostatnich 23 lat, zorganizowano przeszło 650 koncertów z udziałem ponad 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré działająca od 2003 roku, a jego dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista Gedymin Grubba, który w 2021 roku obchodził 25-lecie pracy artystycznej.

Fundacja w ciągu wszystkich lat działalności zorganizowała ponad 750 koncertów, a dyrektor Festiwalu w tym roku został nagrodzony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie to nadawane jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Nie jest to pierwsze wyróżnienie, które otrzymał Gedymin Grubba. W 2017 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2019 roku uhonorowany Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski, a w 2020 roku odznaczeniem kościelnym Pro Ecclesia et Populo.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto