Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Muzeum Kolejnictwa w Tczewie - rywalem Gniezno i kandydatura stolicy

Przemysław Zieliński
Parowóz "Piękna Helena" na dworcu w Tczewie - 2011 r.
Parowóz "Piękna Helena" na dworcu w Tczewie - 2011 r. PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Władze Tczewa z zainteresowaniem przyglądają się staraniom społeczników o utworzenie w grodzie Sambora Narodowego Muzeum Kolejnictwa.

Tydzień temu pisaliśmy o inicjatywie Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, który złożył wniosek do senackiej Komisji Infrastruktury w sprawie powołania w Tczewie placówki muzealnej, dokumentującej dzieje żelaznych dróg na terenie naszego kraju.

- Nasza argumentacja opiera się na historii i potencjale obszaru przy ul. Warsztatowej - wyjaśniał nam Łukasz Brządkowski, prezes RIOT.

To właśnie przy tej ulicy, na terenie dwóch parowozowni - unikatowego „okrąglaka” i parowozowni wachlarzowej - mogłoby powstać muzeum. Za Tczewem przemawiają dodatkowo tradycje kolejarskie, położenie między Trójmiastem o Malborkiem o ogromnym potencjalne turystycznym, bliskość zaplecza technicznego w postaci węzła w Zajączkowie Tczewskim oraz atrakcja turystyczna w postaci remontowanego Mostu Tczewskiego.

- Czekamy na reakcję senatorów - mówi Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa. - Nie jesteśmy bezpośrednio zaangażowani w tę akcję, ale oczywiście nie mówimy jej „nie”. Z pewnością Tczew zasługuje na takie miejsce. Nasze plany przestrzenne dla terenów przy ul. Warsztatowej nie wykluczają powstania tam muzeum.

Prace koncepcyjne nad projektem Narodowego Muzeum Kolejnictwa trwają już od dłuższego czasu. Wstępnie jako lokalizację placówki rozważano Warszawę i Gniezno, na wybór którego namawia senator PiS Robert Gaweł. Członkowie RIOT wierzą jednak, że kandydatura Tczewa ostatecznie przekona senatorów.

- Jest ona zgodna z polityką zrównoważonego rozwoju - przekonuje Łukasz Brządkowski. - Narodowe Muzeum Kolejnictwa nie powinno powstać w wielkich aglomeracjach miejskich, a w mniejszych miejscowościach, dla których będzie bodźcem do rozwoju. Polska północna jest niezwykle uboga w turystyczne atrakcje kolejowe, największe skanseny znajdują się w Wielkopolsce i na Śląsku.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto