Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Kopernika w Tczewie to dawny cmentarz. Miasto chce go odnowić, ale musi dogadać się z parafią. Chodzi o majątek

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Miasto Tczew chce pozyskać unijne pieniądze na odnowę Parku Kopernika. Dofinansowanie jest realne, ale to może być za mało, bo nie są uregulowane kwestie własnościowe. Dzisiejszy park był kiedyś cmentarzem ewangelickim. W czasach PRL zabrano ten teren Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu. I teraz trzeba wypłacić rekompensatę albo oddać park.

Dotacja unijna na Park Kopernika w Tczewie jest realna

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki mówi, że odnowa i rewitalizacja trzech parków (poza Parkiem Kopernika chodzi jeszcze o Park Miejski i Skwer Konstytucji 3 Maja) to priorytetowy projekt miasta w ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (obszar metropolitalny gmin i powiatów pomorskich).

Dotacja unijna na trzy parki może wynieść około 17 milionów złotych, a koszt wszystkich prac szacuje się na około 20 milionów złotych. Ten projekt został wstępnie zaakceptowany w ramach metropolitalnego związku. Oczywiście musi być ogłoszony nabór na unijne dotacje. Terminu jeszcze nie ma, bo nie ruszył Krajowy Plan Odbudowy.

Będzie nowy Park Kopernika w Tczewie, ale musi być porozumienie na linii miasto - parafia

Według wstępnej koncepcji, w pierwszej części parku po odnowie miałoby znajdować się lapidarium poświęcone dawnym cmentarzom, a w drugiej dominować funkcje rekreacyjne.

Czytaj także:
Park Miejski w Tczewie. Historia powróci, ale nie do końca

Ten plan może nie mieć żadnego znaczenia, jeśli nie dojdzie do porozumienia między miastem Tczew a Parafią Ewangelicko-Augsburską w Sopocie w sprawie rekompensaty za utracony teren dawnego cmentarza, a obecnie parku.

- Postępowanie przed Komisją Regulacyjną działającą przy MSWiA zakończyło się wiele lat temu decyzją o ugodzie. Miasto Tczew w zamian za prawo własności do tego obszaru ma nam przekazać mienie zastępcze - dwa mieszkania, ewentualnie działki. Jakiś czas temu otrzymaliśmy propozycję jednego mieszkania. To dla nas zbyt mało. Rozmowy cały czas trwają. W najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie i mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia. Zaznaczę, że nie jesteśmy zainteresowani odzyskaniem obecnego parku - mówi ksiądz biskup prof. dr hab. Marcin Hintz z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sopocie, której filiał Tczew jest częścią.

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki zdradza, że miasto proponuje przekazanie mieszkania przy ulicy Mickiewicza.

- Wymaga ono remontu i miasto ten remont wykona. Uważam, że taka rekompensata to uczciwa propozycja. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, to niech parafia weźmie park i dba o niego - stwierdza Mirosław Pobłocki.

Konieczna będzie kolejna ekshumacja szczątków

W tym miejscu cmentarz istniał do lat 70. XX wieku. Z biegiem czasu go dewastowano, rozbierano nagrobki, wykorzystując je nawet (w czasach PRL) do budowy dróg.

Kilka lat temu przy budowie ciepłociągu ekshumowano szczątki ponad 80 osób. Pochowano je później w zbiorowej mogile przy kaplicy ewangelików w Tczewie.

Nikt nie ukrywa, że jeśli dojdzie do prac związanych z nowym zagospodarowaniem parku, konieczne będą kolejne ekshumacje szczątków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto