Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami wyjątkowe i udane dożynki gminy Tczew

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Rafał Grzenkowski/UG Tczew
Dożynki to moment podziękowania za plony i wspólnej zabawy po wytężonej pracy na wsi, dlatego tez mieszkańcy gminy Tczew zebrali się, by podziękować za tegoroczne plony i żniwa. Wydarzenie odbyło się 28 sierpnia w Szpęgawie, gdzie teren pozwala na organizację dużej i ciekawej imprezy z mnóstwem atrakcji dla wszystkich uczestników.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od barwnego korowodu, który tworzyli przybyli proboszczowie, orkiestra Dęta Torpeda, przedstawiciele sołectw z upieczonymi chlebami, reprezentacje z barwnymi wieńcami dożynkowymi, zaproszenie gości. Uroczystej mszy św. plenerowej przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Piątkiewicz z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu. Duchowni poświęcili przyniesione dary, błogosławiąc wszystkim zgromadzonym.

Następnie korowód w takt Orkiestry Dętej Torpeda wyruszył na plac dożynkowy pod scenę artystyczną, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości, bardziej rozrywkowa, prowadzona przez konferansjera Michała Olejnika.
Licznie zebranych mieszkańców, posłów na sejm RP: Magdalenę Srokę, Beatę Maciejewską, Małgorzatę Chmiel, Kazimierza Smolińskiego, senatora Ryszarda Świlskiego, przedstawicieli rady powiatu tczewskiego, rady gminy Tczew z przewodniczącym Zenonem Licą, sołtysów z gminy Tczew oraz księży proboszczy przywitał gospodarz uroczystości - wójt gminy Tczew pełniący funkcję wójta Tomasz Urbański

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów - to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Życzę szanownym rolnikom, jak i wszystkim państwu, dużo zdrowia i pomyślności - Waszym rodzinom i najbliższym, aby nikomu nigdy nie zabrakło chleba – symbolu dzisiejszej uroczystości, którym zaraz będziemy się dzielić - mówił Tomasz Urbański.

Dożynkowy chleb na ręce włodarza gminy przekazali starości tegorocznych dożynek: Krystyna i Wincenty Burczyk z Łukocina, po czym rozpoczęły się występy artystyczne zaproszonych wykonawców. Zespół "Frantówka", czyli tancerze-śpiewacy zaprezentowali tradycyjne tańce i pieśni kociewskie, przedstawione w oryginalnej odsłonie, a tuż po nich na scenie pojawi się Marcin Pomykała z gośćmi. Jego repertuar to dzieła operowe, pieśniarskie i operetkowe. Zachwycił publiczność nie tylko wokalnie, ale także wysublimowanym poczuciem humorem. Do wspólnego występu w Szpęgawie zaprosił uroczą i utalentowaną sopranistkę Marię Malinowską oraz pianistę Mateusza Lipińskiego.

W międzyczasie wójt gminy złożył podziękowania wraz z upominkami dla organizacji, które pięknie promowały w ostatnim czasie gminę Tczew pod względem pielęgnowania rodzimych tradycji kulinarnych tj. KGW z Miłobądza (zdobycie 1 miejsca w konkursie Bitwa Regionów w Opaleniu) oraz sołectwa Czarlin (udział w Festiwalu Zupy w Czarnej Wodzie), jak również dla sołectwa i Klubu Seniora Szpęgawa oraz Klubu Seniora Swarożyn za nieocenioną pomoc przy organizacji tegorocznych dożynek.

- Przyznano także nagrody finansowe w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wieńce dożynkowe to swoisty symbol dożynek i prawdziwe dzieła sztuki. Zawsze uświetniają uroczystość dożynek, prezentując przy okazji talent ludzi, którzy je wykonali, jak można zaobserwować jest to niesamowite, jakie talenty mają ludzie i co potrafią stworzyć. W tym roku poszerzono kategorie konkursowe o wieńce nowoczesne. Umożliwia to grupom twórców z poszczególnych sołectw wybranie takiej kategorii, w której chcieliby pokazać swoje pomysły i przemyślenia w zakresie dożynkowych wieńców – zachować tradycyjny wygląd czy pokusić się o bardziej nowoczesną formę wieńca - przekazał UG Tczew.

Wójt gminy Tczew pełniący funkcję wójta Tomasz Urbański wraz z sekretarz gminy Tczew Katarzyną Beringer-Kusio zaprosili na scenę przedstawicieli wszystkich uczestników konkursu. W kategorii wieńca tradycyjnego I miejsce otrzymało Stowarzyszenie Aktywni z Dąbrówki Tczewskiej, II miejsce sołectwo Szpęgawa, III sołectwo Szczerbięcin oraz wyróżnienia dla sołectwa Czarlin i Bałdowa, natomiast w kategorii wieńca nowoczesnego I miejsce przyznano Sołectwu/KGW Rokitki oraz II miesce Stowarzyszeniu KGW Aktywni z Dąbrówki Tczewskiej.

- Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z OSP Turze, OSP Boroszewo oraz OSP Dąbrówka Tczewska, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie. Na miejscu wsparcia udzielili również: ratownicy medyczni - Fan-Tom z Tomaszem Korowajem na czele, funkcjonariusze policji z KPP w Tczewie - mówią organizatorzy dożynek.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pieczenia chleba z półfinalistką MasterChefa Kamilą Kamrowską. Była to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników tradycyjnie wypiekanego, swojskiego chlebka. Dożynki gminy Tczew były świetną okazją do podszlifowania umiejętności kulinarnych. Na wszystkich czekały liczne atrakcje: strefa bezpłatnych zabaw dla najmłodszych: dmuchańce, malowanie buziek, animacje ruchowe, fotobudka, konna przejażdżka, bogata strefa gastronomiczna, lokalni wystawcy, stoiska z zabawkami, wyroby handmade

Nie zabrakło sektora sołeckiego, gdzie każdy miał możliwość degustować potrawy przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. DPS Damaszka przyrządził pyszny, tradycyjny bigos, którym sołectwo Szpęgawa z uśmiechem częstowało uczestników. Można było skorzystać również z punktów informacyjno-konsultacyjnych programu Czyste Powietrze, ARiMR, KRUS, GTKOM i PRESSGLASS.

Tuż po godzinie 20-stej na scenę weszła pełna energii Iwona Węgrowska prezentując własne utwory i porywając widownię do wspólnej zabawy. Ogromną, liczną publiczność zebrał pod sceną ostatni koncert w wykonaniu zespołu LemON – gwiazdy wieczoru. Utwory takie jak ,,Napraw”, ,,Nice”, ,,Jutro”, ,,Scarlett” nucił każdy a sam występ był bardzo pozytywnie komentowany i chwalony. Owacjom nie było końca, a zespół bisował dwukrotnie! Zabawę zwieńczył efektowny pokaz fajerwerek.

- Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w przygotowania do dożynek – było tych osób bardzo wiele. Lokalna społeczność spisała się na medal. Dziękujemy za przybycie licznym gościom i uczestnikom i już teraz zapraszamy do wspólnego świętowania za rok. Serdeczne podziękowania kierowane są także do tegorocznych sponsorów wydarzenia: 7R, ZPM Dalwin, PRESS GLASS, PCH Rënkpodsumował wydarzenie wójt gminy Tczew pełniący funkcję wójta Tomasz Urbański.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto